Resultat 2017

 

KM2

 

Hjälmare kanal

11 juni

2017

 

 

 

 

 

Damer

1

Ida Pettersson

 2120 gram

4

 

2

Lola Carlsson

 2082

5

 

3

Eva Dahlberg

 1412

10

 

4

Tina Karlsson

 1366

11

 

5

Ylva Berglind

  568

15

 

6

Lena Karlsson

  458

16

 

 

 

 

 

Herrsenior

1

Greger Carlsson

11620

1

 

2

Bengt Hermansson

 3678

3

 

3

Mikael Johansson

 1290

12

 

 

 

 

 

Yng. veteran

1

Håkan Jansson

 5178

2

 

2

Birger Dahlberg

 1610

8

 

3

Kent Jakobsson

 1460

9

 

4

Leif Carlsson

  806

14

 

 

 

 

 

Äldre veteran

1

Börje Tuominen

 1818

6

 

2

Ingvar Berglind

 1750

7

 

3

Raimo Tuominen

 1038

13

 

4

Ingvar Oscarsson

   280

17

 

 

 

 

 

         

 

 

KM1

 

Nyköping-piren

13 maj

2017

Damer

1

Tina Karlsson

4086 gram

5

 

2

Lena Karlsson

3712

7

 

3

Lola Carlsson

3166

10,5

 

4

Eva Dahlberg

2942

12

 

 

 

 

 

Herrsenior

1

Greger Carlsson

7645

1

 

2

Bengt Hermansson

6910

2

 

3

Mikael Johansson

1726

15

 

4

Magnus Andersson

1372

16

 

 

 

 

 

Yngre veteraner

1

Håkan Jansson

4976

3

 

2

Birger Dahlberg

3654

8

 

3

Leif Carlsson

3166

10,5

 

4

Lars-Göran Flink

2514

14

 

 

 

 

 

Äldre veteraner

1

Börje Tuominen

4902

4

 

2

Raimo Tuominen

3904

6

 

3

Hasse Karlsson

3292

9

 

4

Ingvar Berglind

2580

13

 

5

Ingvar Oscarsson

1356

17

 

6

Jan-Olov Lööw

1154

18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         

 


 

                                             DM I PIMPEL

Yngre damjunior 1 startande      
         
1 Emma Marlow Atletfiskarna 206 SM  
         
Damseniorer 2 startande      
         
1 Lotta Engvall Fagersta AFK   SM **
2 Gunilla Öberg Mälardalens Tävlingsfiskare 3530 SM  
         
Äldre Damveteraner 3 startande      
         
1 Elsie Löfgren Silverfiskarna 4706 SM  
2 Wivan Lindberg Fagersta AFK 1620 SM  
3 Aulikki Minkkinen Fagersta AFK 922 SM  
         
Damveteraner 4 startande      
         
1 Marianne Sjödin Fagersta AFK 2960 SM  
2 Ingela Sjöö Fagersta AFK 2588 SM  
3 Gunilla Bengtsson Atletfiskarna 2330 SM  
4 Magdalena Filipsson Mälardalens Tävlingsfiskare 2298    
         
         
Herrveteraner 20 startande      
         
1 Jan Broberg Atletfiskarna 9678 SM  
2 Tommy Johansen Atletfiskarna 8638 SM  
3 Kent Liljeberg Fagersta AFK 6630 SM  
4 Antero Räisänen Mälardalens Tävlingsfiskare 5868    
5 Rauli Nurmiletho Fagersta AFK 5688    
6 Pekka Dufva Volvo FK 4274    
7 Håkan Swahn Fagersta AFK 2730    
8 Ronny Gustafsson Volvo FK 2688    
9 Harald Schirlbauer Fagersta AFK 2684    
10 Bo Olsson Fagersta AFK 2416    
11 Erkki Lyly Mälardalens Tävlingsfiskare 1902    
12 Pentti Mäkelä Mälardalens Tävlingsfiskare 1820    
13 Peder Sundström Atletfiskarna 1618    
14 Ola Roos Fagersta AFK 1232    
15 Kent Stenberg Mälardalens Tävlingsfiskare 894    
16 Jan Wiklund Atletfiskarna 840    
17 Lars Sääf Fagersta AFK 598    
18 Sören Eriksson Fagersta AFK 206    
19          
20          
         
Äldre Herrveteraner 22 startande      
         
1 Inge Eriksson Volvo FK 7252 SM  
2 Wille Karlsson Mälardalens Tävlingsfiskare 5824 SM  
3 Jan Svanström Fagersta AFK 4468 SM  
4 Bo Lundberg Atletfiskarna 4034    
5 Taisto Paananen Mälardalens Tävlingsfiskare 3744    
6 Kent Löfgren Silverfiskarna 3258    
7 Åke Bolander Fagersta AFK 3786    
8 Erkki Minkkinen Fagersta AFK 3014    
9     2782    
10 Gunnar Jansson Mälardalens Tävlingsfiskare 2370    
11 Bengt Trybom Mälardalens Tävlingsfiskare 2050    
12 Jan Olov Lööv Sturefiskarna 1562    
13 Ulf Andersson Fagersta AFK 1118    
14 Björn Belfrag Volvo FK 1090    
15 Börje Andersson Mälardalens Tävlingsfiskare 886    
16 Åke Dahlberg Fagersta AFK 876    
17 Ove Andersson Silverfiskarna 706    
18 Carl-Axel Larsson Fagersta AFK 698    
19 Rudolf Öhman Volvo FK 650    
20 Birger Nyman Silverfiskarna 266    
21          
22          
         
Herrseniorer 17 startande      
         
1 Magnus Eriksson Västerås FK 11388 SM  
2 Lotta Engvall Fagersta AFK 9906   **
3 Stefan Nyqvist Fagersta AFK 5180 SM  
4 Sami Kehusmaa Fagersta AFK 5126 SM  
5 Chris Marlow Atletfiskarna 4296    
6 Mikael Engvall Fagersta AFK 3700    
7 Norbert Holmberg Stjärnan 3512    
8 Jimmi Bornström Mälardalens Tävlingsfiskare 3248    
9 Pierre Welander Mälardalens Tävlingsfiskare 2864    
10 Magnus Andersson Sturefiskarna 2780    
11 Jocke Eriksson Västerås FK 2488    
12 Tommy Keijser Västerås FK 2002    
13 Benny Johansson Mälardalens Tävlingsfiskare 1474    
14 Peter Thornell Västerås FK 1364    
15 Christer Jansson Sturefiskarna 1274    
16 Ronny Kafka Mälardalens Tävlingsfiskare 786    
17 Stefan Olsson Silverfiskarna 0    
18 Alexandru Aposioiu Västerås FK 0    
         
** Kvalificerade sig i DS Klassen      
         


 

KM i mete 2016 

Klassegrare: 

Juniorer :                           Noa Björndahl

Damer:                               Lola Carlsson

Herrar:                              Greger Carlsson

Yngre Herrveteran:          Håkan Jansson

Äldre Herrveteran            Ingvar Berglind 

Totalt klubbmästerskapet: (topp 5): 

1                    Greger Carlsson               2 poäng

2                    Bengt Hermansson              4

3                    Håkan Jansson                    5

4                    Noa Björndahl                    7

5                    Ingvar Berglind                   9
 

2016

 

KM 3 Mälaren- Sundbyholm 27/8

 

Totalt

Junior

1

Noa Björndahl

4278 gram

3

 

 

 

 

 

Damer

1

Tina Karlsson

1820

8

 

2

Lola Carlsson

1614

11

 

3

Lena Karlsson

1574

12

 

4

Ida Pettersson

1462

13

Yngre

 

 

 

 

Herrvet

1

Håkan Jansson

6185

2

 

2

Leif Carlsson

4016

6

 

3

Lars-Göran Flink

3408

7

Äldre

 

 

 

 

Herrvet.

1

Ingvar Berglind

4268

4

 

2

Jan-Olof Lööw

1734

9

 

3

Börje Tuominen

1678

10

 

4

Raimo  Tuominen

1148

14

Herr

 

 

 

 

Senior

1

Greger Carlsson

7995

1

 

2

Bengt Hermansson

4070

5

 

3

Mikael Johansson

1074

15

 

 

 

 

 

 

 

Semestermete, Arbogaån, Arboga, 160724

Damer

1   Tant Gunilla Öberg        Mälardalens Tävlingsfiskare                    1562gr

2   Gunbritt Åström             Eskilstuna SF                                              270gr

3   Lola Carlsson                 Sturefiskarna                                              222gr

4   Magdalena Filipsson      Mälardalens Tävlingsfiskare                      94gr

5   Kerstin Johansson         Mälardalens Tävlingsfiskare                       58gr 

Herrar 

1   Håkan Jansson             Sturefiskarna                                              6010gr

2   Pierre Welander            Mälardalens Tävlingsfiskare                    3596gr

3   Sven Johansson            Mälardalens Tävlingsfiskare                    2676gr

4   Bengt Trybom               Mälardalens Tävlingsfiskare                     1506gr

5   Håkan Swahn                Fagersta AFK                                            1370gr

6   Jan Erik Stange             Nora Gyttorp                                             1074gr

7   Milan Zvar                     Mälardalens Tävlingsfiskare                     1030gr

8   Wille Karlsson                Mälardalens Tävlingsfiskare                   1024gr

9   Börje Andersson            Mälardalens Tävlingsfiskare                     936gr

10 Pentti Mäkelä                Mälardalens Tävlingsfiskare                      796gr

11 Ingvar Berglind              Sturefiskarna                                               644gr

12 Tommy Byström           Mälardalens Tävlingsfiskare                      516gr

13 Leif Carlsson                 Sturefiskarna                                              440gr

14 Sune Öberg                   Mälardalens Tävlingsfiskare                     408gr

15 Erkki Lyly                      Mälardalens Tävlingsfiskare                      396gr

16 Taisto Paananen           Mälardalens Tävlingsfiskare                    294gr

17 Jan Olov Lööw              Sturefiskarna                                              260gr

18 Folke Åström                 Eskilstuna SF                                            146gr

19 Börje Tuominen             Sturefiskarna                                             102gr

 

Lag DM        
Herrveteraner 2 startande      
         
1 Fagersta AFK Kent Liljeberg 1686   SM
  Håkan Swahn 1674    
  Ola Roos 1458    
  Sören Eriksson 1380    
    6198    
         
2 Mälardalens TF 1 Pentti Mäkelä 1310    
  Milan Zvar 1024    
  Gunnar Jansson 1004    
  Taisto Paananen 818    
    4156    
         
Äldre Herrveteraner 2 startande      
         
1 Silverfiskarna Ove Andersson 1936   SM
  Kent Löfgren 1438    
  Birger Nyman 732    
  Rolf Lindfors 696    
    4802    
         
2 Mälardalens TF 1 Pilo Lindstrand 2040    
  Tommy Byström 870    
  Börje Andersson 778    
  Sven Johansson 366    
    4054    
         
Damveteraner 2 Startande      
         
1 Silverfiskarna Elsie Löfgren 2354   SM
  Sylvia Kärrman 482    
  Britt Lindström 470    
  Wivan Lindberg 204    
    3510    
         
2 Mälardalens TF Marianne Sjödin 1626    
  Magdalena Filipsson 950    
  Katarina Ryd 548    
  Kerstin Johansson 290    
    3414    
         
Damseniorer 1 Startande      
         
1 Mälardalens TF Gunilla Öberg 1090   SM
  Gunilla Bengtsson 294    
         
         
    1384    
         
Herrseniorer 2 Startande      
         
1 Mälardalens TF Lag 1 Mikael Engvall 2914   SM
  Ronny Kafka 900    
  Anders Lindkvist 668    
  Jimmi Bornström 552    
    5034    
         
2 Mälardalens TF lag 3 Pierre Welander 1482    
  Esa Haarala 1456    
  Erkki Lyly 1132    
  Stefan Olsson 760    
    4830    

 

  Fet stil Kvalificerde till 2017 års SM            
2 Helen Hedlund Sturefiskarna 2186
3 Lola Carlsson Sturefiskarna 1246
4 Gunilla Lundgren Eskilstuna 708


 

Klubblags DM 2016, pimpel        
         
Damseniorer 1 Startande    
         
1 Fagersta AFK 10064gr     SM
(Lotta Engvall, Ingela Sjöö, Linda Maria Lundin)    
         
Damveteraner 1 Startande    
         
1 Mälardalens tävlingsfiskare 5072gr      
(Magdalena Filipsson, Gunilla Bengtsson, Marianne Sjödin)  
         
Äldre Damveteraner 1 Startande    
         
1 Silverfiskarna 3086gr     SM
(Barbro Lindstedt, Elsie Löfgren, Wivan Lindberg)    
         
Herrveteraner 4 Startande    
         
1 Volvo FK 9456gr     SM
(Bo Eriksson, Pekka Dufva, Ronny Gustavsson, Rudolf Öhman)  
         
2 Fagersta AFK Lag 1 7500gr      
(Harald Schirlbauer, Sören Eriksson, Kent Liljeberg, Jan åkte Lindberg)
         
3 Atletfiskarna Lag 1 5470gr      
(Göran Lindholm, Jan Wiklund, Torleif Svensson, Jan Broberg)  
         
4 Sturefiskarna 2118gr      
(Jan-Olov Lööv, Bo Dahlström, Ingvar Berglind, Leif Carlsson)  
         
Äldre Herrveteraner 3 Startande    
         
1 Silverfiskarna 15196gr     SM
(Lars Olsson, Rolf Lindfors, Ove Andersson, Kent Löfgren)  
         
2 Fagersta AFK Lag 1 8384gr      
(Åke Bolander, Olavi Ahonen, Karl Axel Larsson, Jan Svanström)  
         
3 Volvo FK  5688gr      
(Inge Eriksson, Björn Belfrage, Börje Andersson, Åke Blomqvist)  
         
Herrseniorer 3 Startande    
         
1 Mälardalens tävlingsfiskare 14072gr     SM
(Benny Johansson, Pierre Welander, Stefan Olsson, Ronny Kafka)
         
2 Fagersta AFK Lag 1 13802gr      
(Mikael Engvall, Hannu Södersved, Lars Sääf, Stefan Nykvist)  
         
3 Atletfiskarna Lag 2 12242gr      
(Gunnar Jansson, Chris Marlow, Antero Räisänen, Peder Sundström)

 


DM Pimpel individuellt

Yngre damjunior 1 startande    
       
1 Emma Marlow Atletfiskarna 228 SM
       
Damseniorer 2 startande    
       
1 Lotta Engvall Fagersta AFK 6349 SM
2 Gunilla Öberg Mälardalens Tävlingsfiskare 2733 SM
       
Äldre Damveteraner 3 startande    
       
1 Elsie Löfgren Silverfiskarna 3479 SM
2 Rauni Ahonen Fagersta AFK 969 SM
3 Wivan Lindberg Fagersta AFK 785 SM
       
Damveteraner 5 startande    
       
1 Aulikki Minkkinen Fagersta AFK 3547 SM
2 Magdalena Filipsson Mälardalens Tävlingsfiskare 2168 SM
3 Marianne Sjödin Fagersta AFK 1701 SM
4 Gunilla Bengtsson Atletfiskarna 1663  
5 Ingela Sjöö Fagersta AFK 1509  
       
Herrveteraner 22 startande    
       
1 Håkan Swahn Fagersta AFK 5558 SM
2 Mats Lindberg Fagersta AFK 5061 SM
3 Jan Wiklund Atletfiskarna 4926 SM
4 Antero Räisänen Mälardalens Tävlingsfiskare 4630  
5 Rauli Nurmiletho Fagersta AFK 4102  
6 Ola Roos Fagersta AFK 3861  
7 Torleif Svensson Atletfiskarna 3629  
8 Ronny Gustafsson Volvo FK 3550  
9 Hannu Södersved Fagersta AFK 3323  
10 Kent Stenberg Fagersta AFK 3293  
11 Pentti Mäkelä Mälardalens Tävlingsfiskare 3174  
12 Lars Sääf Fagersta AFK 2961  
13 Peder Sundström Atletfiskarna 2849  
14 Sven Johnsson Silverfiskarna 2799  
15 Kent Liljeberg Fagersta AFK 2606  
16 Bo Eriksson Volvo FK 2513  
17 Jan Broberg Atletfiskarna 2513  
18 Erkki Lyly Mälardalens Tävlingsfiskare 2232  
19 Göran Lindholm Atletfiskarna 2217  
20 Sören Eriksson Fagersta AFK 1921  
21 Tommy Larsson Atletfiskarna 1754  
22 Pekka Dufva Volvo FK 1523  
       
Äldre Herrveteraner 22 startande    
       
1 Kent Löfgren Silverfiskarna 5501 SM
2 Kalle Norman Fagersta AFK 4789 SM
3 Rolf Lindfors Silverfiskarna 4558 SM
4 Erkki Minkkinen Fagersta AFK 4216  
5 Jan Svanström Fagersta AFK 4171  
6 Lasse Ohlsson Silverfiskarna 3767  
7 Knut Lindström Fagersta AFK 3310  
8 Bo Lundberg Atletfiskarna 3146  
9 Ove Engbom Fagersta AFK 2715  
10 Börje Johansson Atletfiskarna 2683  
11 Ove Andersson Silverfiskarna 2632  
12 Olavi Ahonen Fagersta AFK 2593  
13 Åke Bolander Fagersta AFK 2395  
14 Taisto Paananen Mälardalens Tävlingsfiskare 2369  
15 Åke Blomqvist Volvo FK 2293  
16 Ulf Andersson Fagersta AFK 2278  
17 Börje Andersson Mälardalens Tävlingsfiskare 2158  
18 Lars Nyman Fagersta AFK 1783  
19 Bo Dahlström Sturefiskarna 1664  
20 Inge Eriksson Volvo FK 1635  
21 Carl-Axel Larsson Fagersta AFK 1608  
22 Jan-Åke Lindberg Fagersta AFK 761  
       
Herrseniorer 14 startande    
       
1 Stefan Olsson Silverfiskarna 5079 SM
2 Heikki Kuokkanen Atletfiskarna 5022 SM
3 Esa Haarala Mälardalens Tävlingsfiskare 3728 SM
4 Magnus Andersson Sturefiskarna 3532  
5 Benny Johansson Mälardalens Tävlingsfiskare 3478  
6 Mikael Engvall Fagersta AFK 3327  
7 Sami Kehusmaa Fagersta AFK 3064  
8 Tommy Keijser Västerås FK 2796  
9 Ronny Kafka Mälardalens Tävlingsfiskare 2695  
10 Jimmi Bornström Mälardalens Tävlingsfiskare 2691  
11 Stefan Nyqvist Fagersta AFK 2501  
12 Chris Marlow Atletfiskarna 1911  
13 Jan Stenström Atletfiskarna 1405  
14 Robert Lindfors Mälardalens Tävlingsfiskare 904  


Serietävling 2 på Hjälmaren 31/1

Damklass 2 deltagare    
     
Placering Namn Klubb Vikt gr
1 Lotta Engvall Fagersta 10593
2 Gunilla Öberg Mälardalens TF 1328
     
     
Damveteranklass 3 deltagare    
Placering Namn Klubb Vikt gr
1 Magdalena Filipsson Fagersta 2308
2 Ingela Sjö Fagersta 2210
3 Tuula Pesonen Karlskoga 984
     
Äldre Damveteranklass 1 deltagare    
Placering Namn Klubb Vikt gr
1 Elsie Löfgren Silverfiskarna 3448
     
Äldre Herrjunior 1 deltagare    
Placering Namn Klubb Vikt gr
1 Jocke Eriksson Nora Gyttorp 1009
     
Yngre Herrjunior 1 deltagare    
Placering Namn Klubb Vikt gr
1 Jonathan Olsson Karlskoga 318
     
 Herrseniorklass 42 deltagare    
Placering Namn Klubb Vikt gr
1 Jimmi Bornström Mälardalens Tävlingsfiskare 22726
2 Thomas Larsson Nora Gyttorp 15424
3 Henrik Lindgren Nora Gyttorp 15383
4 Andreas Jakobsson Nora Gyttorp 14533
5 Magnus Andersson Sturefiskarna 12227
6 Olle Eriksson Nora Gyttorp 11288
7 Nicklas Gustavsson Nora Gyttorp 10870
8 Mats Carlsson Nora Gyttorp 9760
9 Stefan Nykvist Fagersta 9721
10 Sami Kehusmaa Fagersta 8150
11 Jesper Dyberg Nora Gyttorp 7775
12 Per Nilsson Nora Gyttorp 7565
13 Ulf Hedlund Smedjebacken 6929
14 Bror E Olsson Sveg SFK 6103
15 Chris Marlowe Atletfiskarna 4230
16 Mikael Engvall Fagersta 3324
17 Pierre Welander Mälardalens Tävlingsfiskare 3262
18 Patrik Asp Karlskoga 2612
19 Mika Mustonen Virsbo 2527
20 Krister Andersen Gimo FFF 2409
21 Joachim Andersson Gimo FFF 2293
22 Micke Rhenberg SFK Vattnan 1756
23 Stefan Olsson Silverfiskarna 1500
24 Mikael Fällman Karlskoga 1305
25 Nicklas Englund Gimo FFF 1089
26 Mats Olsson SFK Vattnan 737
27 Christer Embretsen Karlskoga 571
28 Björn Wistling Karlskoga 304
29-42 Ej vägt in   Ej vägt in
     
Herrveteranklass 29 deltagare    
Placering Namn Klubb Vikt gr
1 Sören Eriksson Fagersta 13319
2 Håkan Jansson Nora Gyttorp 13198
3 Göran Fors Nora Gyttorp 13021
4 Krister Bergman Smedjebacken 12832
5 Lars Sääf Fagersta 8784
6 Harald Schirlbauer Fagersta 8676
7 P O Eriksson Nora Gyttorp 8487
8 Håkan Swahn Fagersta 8242
9 Janne Wiklund Atletfiskarna 7847
10 Jonny Skoglund Nora Gyttorp 7282
11 Mago Göransson Ovansiljan SFK 7221
12 Pekka Dufva Volvo FK 4991
13 Nils Loven Nora Gyttorp 4744
14 Kent Liljeberg Fagersta 4100
15 Jan Magnusson Nora Gyttorp 3708
16 Jan Broberg  Atletfiskarna 3561
17 Ulf Eriksson Nora Gyttorp 2209
18 Pelle Ernsth Nora Gyttorp 2173
19 L-G Wadman Karlskoga 1949
20 Timo Vainionpää Fagersta 1800
21 Antero Räisänen Atletfiskarna 1691
22 Ola Roos Fagersta 1518
23 Calle B Silverfiskarna 1501
24 Rudolf Öhman Atletfiskarna 362
25 Kent Nordin Vattnan Ej vägt in
26-29 Ej vägt in   Ej vägt in
     
Äldre Herrveteranklass 13 deltagare    
Placering Namn Klubb Vikt gr
1 Lasse Ohlsson Silverfiskarna 12229
2 Gunnar Jansson   6309
3 Jan Svanström Fagersta 5575
4 Kjell Kenger Smedjebacken 4388
5 Mats Jakobsson Smedjebacken 3035
6 Anders Björck Nora Gyttorp 2615
7 Frank Norgren Smedjebacken 2150
8 Björn Belfrage Volvo FK 926
9 Kent Löfgren Silverfiskarna 386
10 Yngve Embretsen Karlskoga 295
11 Jan Olov Lööw Sturefiskarna 292
12 Börje Tuominen Sturefiskarna Ej vägt in
13 Nils Ekbom Nora Gyttorp Ej vägt in


 

2 Britt Lindström Silverfiskarna 310 SM
3 Aulikki Minkkinen Fagersta AFK 138 SM
4 Lola Carlsson Sturefiskarna 0
 
Äldre Damveteraner 4 Startande      
 
1 Elsie Löfgren Silverfiskarna 1856 SM
2 Kerstin Johansson Mälardalens TF 766 SM
3 Wivan Lindberg Fagersta AFK 356 SM
4 Barbro Lindstedt Mälardalens TF 278
 
Yngre Herrjunior 4 Startande      
 
1 Liam Johansson Sturefiskarna 394 SM
2 Olle Johansson Sturefiskarna 274 SM
3 Noah Björndalen Sturefiskarna 272 SM
4 Leo Linder Sturefiskarna 264
 
Herrveteraner 8 startande
 
1 Håkan Swahn Fagersta AFK 2096 SM
2 Håkan Jansson Sturefiskarna 1858 SM
3 Leif Carlsson Sturefiskarna 1103 SM
4 Erkki Lyly Mälardalens TF 743
5 Kent Liljeberg Fagersta AFK 512
6 Milan Zvar Mälardalens TF 455
7 Sören Eriksson Fagersta AFK 226
8 Pentti Mäkelä Mälardalens TF 170
 
 
Herrseniorer 13 Startande
 
1 Pierre Welander Mälardalens TF 4877 SM
2 Niklas Johansson Sturefiskarna 1635 SM
3 Mikael Engvall Mälardalens TF 1263 SM
4 Stefan Olsson Silverfiskarna 1161
5 Esa Haarala Mälardalens TF 1077
6 Anders Lindkvist Mälardalens TF 1039
7 Dan Johansson Sturefiskarna 1032
8 Ronny Kafka Mälardalens TF 929
9 Marcus Claussen Mälardalens TF 785
10 Magnus Svensson Silverfiskarna 704
11 Sune Öberg Mälardalens TF 197
12 Lars Linder Sturefiskarna 88
13 Anders Karlsson Sturefiskarna 0
 
  42302


DM klubblag 30/5

Herrseniorer 4 Startande    
       
1 Mälardalens TF lag 3 Pierre Welander 4877 SM
  Esa Haarala 1077  
  Marcus Claussen 785  
  Sune Öberg 197  
    6936  
       
2 Silverfiskarna Birger Nyman 2726  
  Stefan Olsson 1161  
  Magnus Svensson 704  
  Kent Löfgren 156  
    4747  
       
3 Mälardalens TF Lag 1 Mikael Engvall 1263  
  Anders Lindkvist 1039  
  Ronny Kafka 929  
  Lotta Engvall 438  
    3669  
       
4 Sturefiskarna  Niklas Johansson 1635  
  Dan Johansson 1032  
  Lars Linder 88  
  Anders Karlsson 0  
    2755  


 

Klubbmästerskap i mete 2015 totalen

 

namn

Km 1

Km 2

Km 3

total

 

1  

Håkan Jansson

2

2

1

3

 

2

Greger Carlsson

1

10

3

4

 

3

Leif Carlsson

6

1

12

7

 

4

Lola Carlsson

5

8

17

13

 

5

Ingvar Berglind

7

----

6

13

 

6

Lars-Göran Flink

10

4

10

14

 

7

Magnus Andersson

8

6

----

14

 

8

Ingvar Oscarsson

12

5

11

16

 

9

Börje Tuominen

9

7

13

16

 

10

Raimo Tuominen

15

9

7

16

 

11

Birger Dahlberg

16

3

14

17

 

12

Lars Linder

13

----

5

18

 

13

Eva Dahlberg

11

12

16

23

 

14

Noa Björndahl

----

11

19

30

 

15

Leo Linder

14

----

18

32

 

 Dessa har varit med på ett KM

Tina Carlsson, Sören Jansson, Mikael Westin,

Jan-Olov Lööw, Pierre Welander, Bo Dahlström,

Niklas Johansson och Liam Johansson.


 

KM2  6 juni  Torshälla
plac.

namn

vikt/gr

Herrar

1 Magnus Andersson 1812
2 Greger Carlsson 1540

Yngre herr veteraner

1 Leif Carlsson 4576
2 Håkan Jansson 3790
3 Birger Dahlberg 2760

Äldre herr veteraner

1 Lars Göran Flink 2210
2 Ingvar Oscarsson 2088
3 Börje Tuominen 1700
4 Raimo Tuominen 1578

Juniorer

1 Noa Björndahl 1232

Damer

1 Lola Carlsson 1634
2 Eva Dahlberg   812
     



 KM 1 i mete Svartån Örebro 2015-05-16

 herrar
 1 Greger Carlsson  3546gr
 2 Niklas Johansson  1628gr
 3 Magnus Andersson  656gr
 4 Lars Linder  360 gr

 yhv
 1 Håkan Jansson  1704gr
 2 Leif Carlsson  1246gr
 3 Birger Dahlberg  86gr

 ähv
 1 Ingvar Berglind  1038 gr
 2 Börje Tuominen  612gr
 3 Lars-Göran Flink  586gr
 4 Ingvar Oscarsson  484gr
 5 Raimo Tuominen  260gr

 juniorer
 1 Liam Johansson  1582gr
 2 Leo Linder  286gr

 damer
 Lola Carlsson  1248gr
 Eva Dahlberg  538gr

 

Klubblags DM 2015, pimpel    
         
Damseniorer 2 Startande    
         
1 Fagersta AFK 13430gr     SM
(Lotta Engvall, Ingela Sjöö)        
         
2 Mälardalens tävlingsfiskare 4810gr      
(Magdalena Filipsson, Gunilla Bengtsson, Barbro Andersson, Gunilla Öberg)
         
Damveteraner