Resultat 2019

  Resultat Ind-SM 2019 | Resultat Lag-SM 2019 | 2018 |2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012

Klubblag DM Trad. Mete Svartån Haraker 2019-08-11
Arr: Silverfiskarna Sala
Herrveteraner 3 startande
1 Fagersta AFK Kent Liljeberg 2376 SM
Håkan Swahn 1654
Sören Eriksson 666
4696
2 Mälardalens TF 1 Sune Öberg 1640
Peder Sundström 1056
Gunnar Jansson 912
3608
3 Mälardalens TF 2 Kent Stenberg 1148
Ola Roos 1006
Erkki Lyly 848
3002
Äldre Herrveteraner 3 startande
1 Mälardalens TF 1 Onni Riihimäki 2376 SM
Pentti Mäkelä 1842
Taisto Paananen 1270
5488
2 Silverfiskarna Ove Andersson 2294
Hans kärrman 1558
Kent Löfgren 538
4390
3 Sturefiskarna Lars Göran Flink 3504
Ingvar Berglind 476
Jan Olov Lööv 270
4250
Äldre Damveteraner 1 Startande
1 Mälardalens TF 1 Eila Riihimäki 444 SM
Barbro Lindstedt 240
 
684
Damveteraner 2 Startande
1 Mälardalens TF Tant Gunilla Öberg 1588 SM
Gunilla Bengtsson 1562
Elsie Löfgren 844
3994
2 Mälardalens TF Barbro Andersson 960
Katarina Ryd 354
Magdalena Filipsson 150
1464
Herrseniorer 3 Startande
1 Silverfiskarna Pierre Welander 3754 SM
Greger Eriksson 2798
Stefan Olsson 1398
7950
2 Mälardalens TF Lag 1 Mikael Engvall 2932
Magnus Andersson 756
Anders Lindkvist 392
4080
3 Sturefiskarna Leif Carlsson 2376
Isak berglind 1056
Lola Carlsson 282
3714

Ind. Trad. Mete Svartån Haraker 2019-08-11
Arr: Silverfiskarna Sala
Äldre Herrveteran 11 Startande
1 Lars Göran Flink Sturefiskarna 3504 SM
2 Onni Riihimäki Mälardalens TF 2376 SM
3 Ove Andersson Silverfiskarna 2294 SM
4 Pentti Mäkelä Mälardalens TF 1842
5 Hans Kärrman Silverfiskarna 1558
6 Taisto Paananen Mälardalens TF 1270
7 Gunnar Jansson Mälardalens TF 912
8 Sören Eriksson Fagersta AFK 666
9 Kent Löfgren Silverfiskarna 538
10 Ingvar Berglind Sturefiskarna 476
11 Jan Olov Lööv Sturefiskarna 270
Damveteraner 8 Startande
1 Sylvia Kärrman 3512 SM
2 Tant Gunilla Öberg Mälardalens TF 1588 SM
3 Gunilla Bengtsson Mälardalens TF 1562 SM
4 Barbro Andersson Mälardalens TF 960
5 Katarina Ryd Mälardalens TF 354
6 Lola Carlsson Sturefiskarna 282
7 Eva Gustafsson Mälardalens TF 234
8 Magdalena Filipsson Mälardalens TF 150
Äldre Damveteraner 4 Startande
1 Marianne Sjödin Mälardalens TF 2258 SM
2 Elsie Löfgren Silverfiskarna 844 SM
3 Eila Riihimäki Mälardalens TF 444 SM
4 Barbro Lindstedt Mälardalens TF 240
Herrveteraner 10 startande
1 Håkan Jansson Sturefiskarna 2704 SM
2 Kent Liljeberg Fagersta AFK 2376 SM
3 Leif Carlsson Sturefiskarna 1830 SM
4 Håkan Swahn Fagersta AFK 1654
5 Sune Öberg Mälardalens TF 1640
6 Kent Stenberg Mälardalens TF 1148
7 Peder Sundström Mälardalens TF 1056
8 Ola Roos Fagersta AFK 1006
9 Erkki Lyly Mälardalens TF 848
10 Anders Lindkvist Mälardalens TF 392
Herrseniorer 7 Startande
1 Pierre Welander Mälardalens TF 3754 SM
2 Mikael Engvall Mälardalens TF 2932 SM
3 Greger Eriksson Silverfiskarna 2798 SM
4 Stefan Olsson Silverfiskarna 1398
5 Jimmi Bornström Mälardalens TF 1318
6 Isac Berglind Sturefiskarna 1056
7 Magnus Andersson Sturefiskarna 756

Semester-mete

 

Arbogaån Norra sidan

28 Juli

2019

 

 

 

 

 

Damer

1

Tant Gunilla Öberg

Mälardalens TF

542 g

 

2

Magdalena Filipsson

Mälardalens TF

400 g

 

3

Tina Karlsson

Sturefiskarna

270 g

 

4

Lola Carlsson

Sturefiskarna

104 g

 

5

Gun-Britt Åström

Eskilstuna SF

  80 g

         

H/HV

1

Erkki Lyly Mälardalen TF

1522 g

 

2

Jan-Erik Neiderstam Mälardalen TF

  378 g

 

3

Sune Öberg Mälardalen TF

  348g

 

4

Magnus Andersson Sturefiskarna

  312 g

 

5

Leif Carlsson Sturefiskarna

  228 g

 

6

Isak Berglind Sturefiskarna

  198 g

 

7

Kjell Adresson  

    26 g

 

 

 

 ÄHV

1 Tommy Byström Eskilstuna 650 g

 

2 Folke Åström Eskilstuna SF 410 g

 

3 Pentti Mäkelä   360 g

 

4 Jan-Olov Lööw Sturefiskarna 332 g
  5 Ingvar Berglind Sturefiskarna 258 g
  6 Sören Eriksson Fagersta AFK 216 g

 

7

Lars-Göran Flink

Sturefiskarna

140 g
  6

Börje Tuominen

Sturefiskarna

102 g
         

 

KM2

 

Nyköping, piren

1 juni 2019

 Totalt

Junior

1

Filip Mohlin

3956

8

 

2

Leo Linder

2854

14

 

 

 

 

 

Damer

1

Lola Carlsson

3678

10

 

2

Ida Pettersson

3472

12

 

3

Lena Karlsson

2448

16

 

4

Tina Karlsson

1778

17

 

 

 

 

 

Herrsenior

1

Greger Carlsson

16160

1

 

2

Lars Linder

5492

4

 

3

Mikael Johansson

5060

5

 

4

Magnus Andersson

3524

11

 

5

Isak Berglind

2570

15

 

 

 

 

 

Yngre veteran

1

Håkan Jansson

13935

2

 

2

Bengt Hermansson

12235

3

 

3

Leif Carlsson

3888

9

 

 

 

 

 

Äldre veteran

1

Börje Tuominen

4780

6

 

2

Lars-Göran Flink

4074

7

 

3

Raimo Tuominen

3304

13

 

 

 

 

 


KM1

 

Hjälmare kanal, Notholmen

18 maj 2019

 Totalt

Junior

1

Filip Mohlin

  2690

15

 

2

Leo Linder

  2026

19

 

3

Henrik Glimsholt

    414

23

 

 

 

 

 

Damer

1

Lola Carlsson

  8040

5

 

2

Ida Pettersson

  5154

7

 

3

Tina Karlsson

  4618

8

 

4

Lena Karlsson

  2290

18

 

 

 

 

 

Herrsenior

1

Greger Carlsson

10420

2

 

2

Mikael Johansson

  4022

10

 

3

Magnus Andersson

  2998

13

 

4

Lars Linder

  2322

17

 

5

Isak Berglind

  1890

20

 

6

Joakim Glimsholt

  1426 

22

 

 

 

 

 

Yngre veteran

1

Bengt Hermansson

12205

1

 

2

Håkan Jansson

  8440

4

 

3

Leif Carlsson

  3236

12

 

4

Birger Dahlberg

  2944

14

 

 

 

 

 

Äldre veteran

1

Ingvar Oscarsson

  9050

3

 

2

Börje Tuominen

  5376

6

 

3

Göran Glimsholt

  4348

9

 

4

Ingvar Berglind

  3550

11

 

5

Raimo Tuominen

  2624

16

 

6

Jan-Olof Lööw

  1734

21

 

 

 

 

 



 

 

Hjälmare Kanal

5.e Maj

2019

DV

1

Magdalena Filipsson

MTF

1972

DV

2

Sylvia Kärrman

 

1722

ÄHV

3

Marianne Sjödin

 

1190

DV

4

Katarina Rydh

MTF

782

ÄDV

5

Elsie Löfgren

Silverfiskarna

258

 

 

 

 

 

HV

1

Erkki Lyly

MTF

3986

HV

2

Håkan Jansson

Sturefiskarna

3600

H

3

Jan-Erik Stange

NGF

2736

HV

4

P-O Eriksson

NGF

1662

HV

5

Nils Lovén

NGF

1198

H

6

Magnus Andersson

Sturefiskarna

1026

HV

7

Kent Stenberg

MTF

1024

H

8

Isak Berglind

Sturefiskarna

876

 

 

 

 

 

ÄHV

1

Ingvar Berglind

Sturefiskarna

2716

ÄHV

2

Pentti Harmaala

NGF

2606

ÄHV

3

Folke Åström

Eskilstuna S.F

2410

ÄHV

4

Sören Eriksson

Fagersta

2130

ÄHV

5

Kent Löfgren

Silverfiskarna

1864

ÄHV

6

Taisto Paananen

MTF

1774

ÄHV

7

Raimo Tuominen

Sturefiskarna

1606

ÄHV

8

Sören Stange

Hällekroken

1550

ÄHV

9

Lars-Göran Flink

Sturefiskarna

1062

ÄHV

10

Hans Kärrman

 

1028

ÄHV

11

Pentti Mäkelä

MTF

876

ÄHV

12

Börje Tuominen

Sturefiskarna

222

ÄHV

13

Bengt Österholm

NGF

210


KM 2019

 

Väringen

16 Mars

2019

 

 

 

 

 

HerrSenior

1

Magnus Andersson

 

3650

 

2

Greger Carlsson

 

2324

 

3

Sami Lathinen

 

1414

 

4

Joakim Glimsholt

 

360

 

 6

Mikael Alvarsson 

 

 -

 

6

Jimmy Andersson

 

-

 

 

 

 

 

HerrVeteran

1

Håkan Jansson

Klubbmästare 2019

3756

 

2

Leif Carlsson

 

420

 

 3

Peter Näslund

 

264

 

4

Stig Karlsson

 

-

 

 

 

 

 

Ä HerrVeteran

1

Jan-Olov Lööw

 

684

 

2

Lars-Göran Flink

 

522

 

3

Bo Dahlström

 

28

 

 

 

 

 

DamVeteran

1

Lola Carlsson

 

254

 

 

 

 

 

HerrJunior

1

Linus Sundkvist

 

74

DM Mormska Västmanland 2019-03-10            
Placering   Namn Klass Klubb Vikt delt. 1 Plac. delt.1   Vikt delt. 2 Plac.delt. 2 Total Vikt Sa: Plac
SM 1 DM Magdalena Filipsson DV MTF 374 1   382 1 756 2
SM 2 DM Gunilla Bengtsson DV MTF 84 2 368 2 452 4
SM 3 DM Lola Carlsson DV Sturefiskarna 0 4   172 3 172 7
   
SM 1 DM Pilo Lindstrand HV MTF 918 1   640 3 1558 4
SM 2 DM Peder Sundström HV MTF 396 2 906 2 1302 4
3   Kurt-Arne Larsson HV NGF 290 3 920 1 1210 4
SM 4 DM Erkki Lyly HV MTF 234 4 590 4 824 8
SM 5 DM Lars Göran Flink HV Sturefiskarna 34 5 174 7 208 12
6 DM Wille Karlsson HV MTF 32 6,5 170 8 202 14,5
7   Tommy Byström HV Eskilstuna 0 11 340 5 340 16
8 DM Leif Carlsson HV Sturefiskarna 32 6,5 110 10 142 16,5
9 DM Bo Dahlström HV Sturefiskarna 0 11 212 6 212 17
10 DM Jan Olov Lööw HV Sturefiskarna 0 11   166 9 166 20
   
1   Marino Sanvincenti H Alingsås SFF 824 1   874 4 1698 5
SM 2 DM Jimmi Bornström H MTF 590 2 880 3 1470 5
SM 3 DM Pavel Chaloupka H MTF 364 4 974 1 1338 5
SM 4 DM Thomas Axelsson H MTF 216 5 916 2 1132 7
5 DM Christer Jansson H Sturefiskarna 494 3 312 7 806 10
6   Greger Carlsson H Götlunda FK 190 7 594 5 784 12
7 DM Pierre Wellander H MTF 194 6 434 6 628 12
8   Jari Taskinen H Torshälla 116 8 298 8 414 16
9   Magnus Andersson H Götlunda FK 0 10   260 9 260 19
          5382     10692   16074  


KM 2018(9)

 

Tjurlången

9 Februari

2019

 

 

 

 

 

HerrSenior

1

Christer Jansson

2

806

 

2

Greger Carlsson

3

674

 

3

Magnus Andersson

4

384

 

4

Joakim Glimsholt

10

1 mört

 

 

 

 

 

HerrVeteran

1

Håkan Jansson

Klubbmästare anno 2018

2410

 

2

Leif Carlsson

6

360

 

 3

Stig Karlsson

12

0

 

4

Näslund

12

0

 

 

 

 

 

Ä HerrVeteran

1

Lars-Göran Flink

5

370

 

2

Bo Dahlström

7

340

 

3

Ingvar Berglind

8

328

 

4

Raimo Tuominen

9

104


DM   Storljusen Sala 3.e februari 2019  
   
Ä DamVeteran 1 Elsie Löfgren Silverfiskarna 240 SM
   
DamVeteran 1 Magdalena Filipsson Mälardalens Tävlingsfiskare 950 SM
  2 Gunilla Bengtsson Mälardalens Tävlingsfiskare 354 SM
  3 Katarina Ryd Mälardalens Tävlingsfiskare 256 SM
 
Ä HerrVeteran 1 Ove Andersson Silverfiskarna 1310 SM
  2 Sören eriksson Fagersta AFK 1136 SM
  3 Inge Eriksson Volvo FK 808 SM
  4 Åke Blomqvist Volvo FK 612
  5 Björn Belfrage Volvo FK 408  
  6 Olavi Ahonen Fagersta AFK 96  
   
HerrVeteran 1 Antero Räisänen Mälardalens Tävlingsfiskare 1538 SM
  2 Kent Stenberg Mälardalens Tävlingsfiskare 1268 SM
  3 Tommy Johansen Mälardalens Tävlingsfiskare 946 SM
  4 Pekka Dufva Volvo FK 848
  5 Lars Nykvist Fagersta AFK 794  
  6 Jan Broberg Fagersta AFK 658  
  7 Bo Eriksson Volvo FK 326  
  8 Ronny Kafka Mälardalens Tävlingsfiskare 214  
   
HerrSenior 1 Benny Johansson Mälardalens Tävlingsfiskare 1468 SM
  2 Sami Kehusmaa Fagersta AFK 1368 SM
  3 Jimmi Bornström Mälardalens Tävlingsfiskare 1360 SM
  4 Stefan Olsson Silverfiskarna 1106  
  5 Stefan Nyqvist Fagersta AFK 746  
  6 Magnus Andersson Sturefiskarna 606  
  7 Pierre Welander Mälardalens Tävlingsfiskare 582  
  8 Alexandru Apostoiu Fagersta AFK 450  
  9 Norbert Holmberg Mälardalens Tävlingsfiskare 0  


Serie 3

 

Tjurlången

26 Januari

2019

 

 

 

 

 

DamVeteran

1

Gunilla Bengtsson

MTF

506

 

2

Magdalena Filipsson

MTF

376

 

3

Lola Carlsson

Sturefiskarna

122

 

4

Eva Gustafsson

MTF

46

 

 

 

 

 

Ä DamVeteran

1

Elsie Löfgren

Silverfiskarna

398

 

2

Barbro Anderson

Fellingsbro

114

 

 

 

 

 

HerrVeteran

1

Björn Karlsson

Valskog

854

 

2

Antero Räisänen

MTF

726

 

3

Lars Nykvist

Fagersta AFK

646

 

4

Bosse Eriksson

Volvo FK

602

 

5

Ronny Gustafsson

Volvo FK

420

 

6

Tommy Johansen

MTF

418

 

7

Pekka Dufva

Volvo FK

416

 

8

Lars Sääf

Fagersta AFK

346

 

9

Jan Broberg

Fagersta AFK

116

 

10

Leif Carlsson

Sturefiskarna

26

 

 

 

 

 

Ä HerrVeteran

1

Pentti Mäkelä

MTF

1208

 

2

Björn Belfrage

Volvo FK

1142

 

3

Wille Karlsson

MTF

1040

 

4

Taisto Paananen

MTF

608

 

5

Hans Kärrman

Fagersta AFK

558

 

6

Kent Löfgren

Silverfiskarna

478

 

7

L-G Flink

Sturefiskarna

106

 

 

 

 

 

Herr

1

Mikael Engvall

Fagersta AFK

1648

Dam 1 Serie

2

Lotta Engvall

Fagersta AFK

1590

 

3

Pavel Chaloupka

MTF

1332

Fler fiskar

4

Christer Jansson

Sturefiskarna

1014

 

5

Alexander Apostoiu

Fagersta AFK

1014

 

6

Pierre Welander

MTF

956

 

7

Mikael Andersson

Frövi

856

 

8

Magnus Andersson

Sturefiskarna

656

 

9

Magnus Eriksson

Fagersta AFK

458

 

10

Stefan Nykvist

Fagersta AFK

242

 

11

Norpan

MTF

42

 

12

Peter Jansson

Arboga

DNF

 

13

Okänd

Arboga

DNF