Resultat 2012

2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012

DM Mormyska Västmanland 2012-12-29

Tävlingsplats Skantzsjön Hallstahammar antal deltagare 22 personer.

Damseniorer.

1. Gunilla Öberg Atletfiskarna 534 gr. SM

2. Gunilla Bengtsson Atletfiskarna 410 gr.

Damveteraner.

1. Magdalena Filipsson Mälardalens Tävlingsfiskare 188 gr. SM

2. Barbro Andersson Mälardalens Tävlingsfiskare 48 gr.

Herrseniorer.

1. Pavel Chaloupua Fagersta AFK 1020 gr. SM

2. Magnus Andersson Sturefiskarna 878 gr. SM

3. Christer Jansson Sturefiskarna 624 gr. SM

4. Greger Carlsson Sturefiskarna 526 gr. SM

5. Antero Räisänen Atletfiskarna 420 gr. SM

6. Jimmi Bornström Fagersta AFK 348 gr. SM

7. Peder Sundström Atletfiskarna 346 gr.

8. Anders Lindkvist Fagersta AFK 314 gr.

9. Bengt Hermansson Sturefiskarna 222 gr.

10. Joakim Laurila Fagersta AFK 172 gr.

11. Pierre Welander Atletfiskarna 148 gr.

Herrveteraner.

1. Bo Dahlström Sturefiskarna 604 gr. SM

2. Erkki Lyly Fagersta AFK 562 gr. SM

3. Börje Tuominen Sturefiskarna 354 gr. SM

4. Jan-Olov Lööw Sturefiskarna 136 gr. SM

5. Leif Carlsson Sturefiskarna 136 gr.

6. Ingvar Berglind Sturefiskarna 126 gr.

7. Håkan Jansson Sturefiskarna 20 gr.


 

SM i Traditionellt mete 2012 arrangerades av jämtkroken i Östersund 11-12 augusti  

Västmanländska resultat  

Herrseniorer
22 Pierre Welander             Atletfiskarna
30 Marcus Claussen            Fagersta
38 Greger Carlsson             Sturefiskarna 

41 deltagare i klassen 

Damseniorer
9 Gunilla Öberg                  Atletfiskarna
22 Gunilla Bengtsson          Atletfiskarna 

23 Deltagare i klassen 

Herrveteraner
3 Jukka Liukko                   Fagersta AFK
19 Erkki Lyly                      Fagersta AFK
26 Leif Carlsson                  Sturefiskarna 

39 Deltagare i klassen 

Damveteraner
12 Lola Carlsson                 Sturefiskarna
17 Barbro Andersson          Atletfiskarna
19 Magdalena Filipsson       Atletfiskarna 

25 Deltagare i klassen 

Äldre herrveteraner
15 Ingvar Berglind               Sturefiskarna
19 Ulf Andersson                Fagersta AFK
21 Börje Tuominen             Sturefiskarna
31 Kent Löfgren                 Silverfiskarna 

44 Deltagare i klassen 

Äldre damveteraner
4 Elsie Löfgren                    Silverfiskarna
14 Kerstin Johansson          Atletfiskarna
29 Barbro Lindstet              Atletfiskarna 

36 Deltagare i klassen 

Arrangörs klassen
10 Bengt Hermansson          Sturefiskarna
15 Sven Johansson              Atletfiskarna
17 Jan-Olov Lööw              Sturefiskarna

23 deltagare i klassen

Inget deltagande från Västmanland  i klasserna
Yngre herrjuniorer
Äldre Herrjuniorer
Äldre Damjuniorer
 

Lag Resultat
Herrseniorer

4 Atletfiskarna
Jari Haapaoja
Pierre Welander
Rolf Mylläri
Sune Öberg

16 deltagare lag klassen 

Damseniorer

8  Fagersta AFK
Wivan Lindberg
Katarina Ryd
Gunilla Öberg

9 deltagande lag i klassen 

Herrveteraner

6  Fagersta AFK
Ulf Andersson
Jukka Liukko
Mauri Sergejeff
Erkki Lyly

12 deltagande lag i klassen 

Äldre damveteraner

2 Atletfiskarna
Kicki Danielsson
Barbro Lindstet
Kerstin Johansson
Elsie Löfgren

6 deltagande lag i  klassen 

Inget deltagande lag i klasserna
Äldre herrveteraner
Dam veteraner
Äldre herrjuniorer
Äldre Dam juniorer                                       


 

Sturefiskana arrangerade ett sommarmete i ån 29 juli med 23 deltagare
           
Damer            
           
1 Irja Mylläri   Atletfiskarna 2186 gr
2 Mai Britte   Atletfiskarna 2060  
3 Lena Olaison  Falun   1400  
4 Lola Carlsson Sturefiskarna 1240  
5 Gunilla Öberg Atletfiskarna 1218  
6 Gun-Britt Åström Eskilstuna SF 396  
7 Anna Eriksson Atletfiskarna 348  
8 Okänd       344  
9 Kerstin Johansson Atletfiskarna 300  
10 Kicki Danielsson Atletfiskarna 104  
           
           
Herrar            
           
1 Stig Karlsson Atletfiskarna 3948 gr
2 Ingvar Berglind Sturefiskarna 3906  
3 Greger Carlsson Götlunda   3680  
4 Sven Johansson Atletfiskarna 3634  
5 Folke Åström Eskilstuna SF 2740  
6 Leif Carlsson Sturefiskarna 1902  
7 Börje Tuominen Sturefiskarna 1554  
8 Wille Karlsson Atletfiskarna 1394  
9 Bengt Trybom Atletfiskarna 1130  
10 Gardar Olaisson Falun   1062  
11 Veikko Mylläri Atletfiskarna 790  
12 Sune Öberg Atletfiskarna 664  
13 Raimo Tuominen Sturefiskarna 246  

 

2012

 

KM3- Kanotstadion, Nyköping

18/8

 

 

 

 

 

Tot.

Dam

 

 

 

 

 

1

Lola Carlsson

  1408

10

 

 

 

 

 

Yngre

1

Håkan Jansson

  3462

 4

Herrvet.

2

Leif Carlsson

  2056

 6

 

 

 

 

 

Äldre

 

 

 

 

Herrvet.

1

Ingvar Berglind

  3928

 2

 

2

Ingvar Oscarsson

  3498

 3

 

3

Raimo Tuominen

  1682

 8

 

4

Jan-Olof Lööw

  1614

 9

 

5

Börje Tuominen

  1144

11

Herr-

 

 

 

 

Senior

1

Greger Carlsson

  7145

 1

 

2

Bengt Hermansson

  2688

 5

 

3

Anders Tuominen

  1810

 7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klubbmästare 2012:

Greger Carlsson.

 

Klassegrare

Damer: Lola Carlsson

Herrsenior: Greger Carlsson

Yngre Herrveteran: Håkan Jansson

Äldre Herrveteran: Ingvar Berglind

 

2012

 

KM2- Hjälmare kanal- Notholmen

6/6

 

 

 

 

 

Tot.

Dam

 

 

 

 

 

1

Lola Carlsson

  1900

 8

 

2

Eva Dahlberg

   682

14

Yngre

 

 

 

 

Herrvet.

1

Håkan Jansson

  2122

 3

 

2

Leif Carlsson

  1942

 6

 

3

Birger Dahlberg

  1172

12

Äldre

 

 

 

 

Herrvet.

1

Ingvar Berglind

  2094

 4

 

2

Börje Tuominen

  1904

 7

 

3

Ingvar Oscarsson

  1646

 9

 

4

Raimo Tuominen

  1578

10

Herr-

 

 

 

 

Senior

1

Greger Carlsson

  7270

 1

 

2

Bengt Hermansson

  5060

 2

 

3

Tomas Berglind

  2078

 5

 

4

Lars Linder

  1480

11

 

5

Anders Tuominen

  1048

13

 

 

 

KM1 Svartån-Örebro

26/5

 

Junior

 

 

 

Tot.

 

1

Linnéa Berglind

   778

13

Dam

 

 

 

 

 

1

Eva Dahlberg

  1708

 9

 

2

Lola Carlsson

  1456

12

Yngre

 

 

 

 

Herrvet.

1

Håkan Jansson

  2290

 7

 

2

Leif Carlsson

  1698

10

 

3

Birger Dahlberg

  1506

11

Äldre

 

 

 

 

Herrvet.

1

Raimo Tuominen

  4590

 3

 

2

Börje Tuominen

  2330

 6

 

3

Ingvar Oscarsson

  1870

 8

 

4

Jan-Olof Lööw

   726

14

Herr-

 

 

 

 

Senior

1

Greger Carlsson

 16316

 1

 

2

Bengt Hermansson

  6725

 2

 

3

Lars Linder

  4264

 4

 

4

Tomas Berglind

  3860

 5

 

 

 

 

 


 

    DM i Arboga kanal 2012  
         
Damveteraner 2 Startande      
         
1 Lola Carlsson Sturefiskarna 158   SM
2 Magdalena Filipsson Atletfiskarna 0   SM
         
Äldre Damveteraner 6 Startande      
         
1 Kerstin Johansson Atletfiskarna 180   SM
2 Anna Ericsson Atletfiskarna 122   SM
3 Wivan Lindberg Fagersta AFK 84   SM
4 Barbro Lindstedt Atletfiskarna 0    
5 Elsie Löfgren Silverfiskarna 0    
6 Kicki Danielsson Atletfiskarna 0    
         
Herrveteraner 7 startande      
         
1 Håkan Swahn Fagersta AFK 660   SM
2 Pentti Mäkelä Atletfiskarna 472   SM
3 Erkki Lyly Fagersta AFK 242   SM
4 Sören Eriksson Fagersta AFK 168    
5 Ola Roos Fagersta AFK 44    
6 Leif Carlsson Sturefiskarna 0    
7 Håkan Jansson Sturefiskarna Ej vägt    
         
         
Herrseniorer 14 Startande      
         
1 Mikael Engvall Fagersta AFK 732   SM
2 Pavel Chaloupka Fagersta AFK 422   SM
3 Anders Lindkvist Fagersta AFK 366   SM
4 Magnus Svensson Silverfiskarna 350    
5 Stefan Olsson Silverfiskarna 324    
6 Ronny Kafka Fagersta AFK 304    
7 Marcus Clausen Fagersta AFK 260    
8 Sune Öberg Atletfiskarna 172    
9 Anders Tuominen Sturefiskarna 168    
10 Pierre Welander Atletfiskarna 164    
11 Esa Haarala Atletfiskarna 158    
12 Joachim Andersson Silverfiskarna 130    
13 Rolf Mylläri Atletfiskarna 88    
14 Krister Andersson Silverfiskarna Ej vägt    
         
Damseniorer 1 Startande      
         
1 Gunilla Öberg Atletfiskarna 224   SM
         
Äldre Herrveteran 17 Startande      
         
1 Wille Karlsson Atletfiskarna 638   SM
2 Börje Andersson Atletfiskarna 336   SM
3 Ingvar Berglind Sturefiskarna 312 5fiskar SM
4 Rune Larsson Köpings SFK 312 4fiskar  
5 Gunnar Jansson Atletfiskarna 272    
6 Börje Tuominen Sturefiskarna 264    
7 Sven Johansson Atletfiskarna 208    
8 Birger Nyman Atletfiskarna 130    
9 Bengt Trybom Atletfiskarna 102    
10 Taisto Paananen Atletfiskarna 92    
11 Ulf Andersson Fagersta AFK 76    
12 Ove Andersson Silverfiskarna 34    
13 Kent Löfgren Silverfiskarna 0    
14 K-G Ågren Silverfiskarna 0    
15 Jan Olov Lööv Sturefiskarna 0    
16 Jan Åke Lindberg Fagersta AFK 0    
17 Lasse Ohlsson Silverfiskarna Ej vägt    
         
  Klubblag        
Äldre Damveteraner 1 Startande      
         
1 Atletfiskarna lag 1 Barbro Lindstedt 0   SM
  Elsie Löfgren 0    
  Anna Ericsson 122    
  Kicki Danielsson 0    
    122    
         
Äldre Herrveteraner 3 startande      
         
1 Atletfiskarna Wille Karlsson 638   SM
  Börje Andersson 336    
  Rune Larsson 312    
  Bengt Trybom 102    
    1388    
         
2 Atletfiskarna Gunnar Jansson 272    
  Sven Johansson 208    
  Birger Nyman 130    
  Taisto Paananen 92    
    702    
         
3 Silverfiskarna Ove Andersson 34    
  Kent Löfgren 0    
  K-G Ågren 0    
  Lasse Ohlsson 0    
    34    
         
Herrveteraner 2 Startande      
         
1 Fagersta AFK Håkan Swahn 660   SM
  Erkki Lyly 242    
  Sören Eriksson 168    
  Ola Roos 44    
    1114    
         
2 Sturefiskarna Börje Tuominen 264    
  Leif Karlsson 0    
  Ingvar Berglind 312    
  Jan Olov Lööv 0    
    576    
         
Damseniorer 1 Startande      
         
1 Fagersta AFK Gunilla Öberg 224   SM
  Wivan Lindberg 84    
         
         
    308    
         
Damveteraner 1 Startande      
         
2 Atletfiskarna Kerstin Johansson 180    
  Magdalena Filipsson 0    
         
         
    180    
Herrseniorer 3 Startande      
         
1 Fagersta AFK lag 1 Mikael Engvall 732   SM
  Pavel Chaloupka 422    
  Anders Lindkvist 366    
  Ronny Kafka 304    
    1824    
         
2 Silverfiskarna Magnus Svensson 350    
  Stefan Olsson 324    
  Joacim Andersson 130    
  Krister Andersson 0    
    804    
         
3 Atletfiskarna lag 3 Sune Öberg 172    
  Pierre Welander 164    
  Esa Haarala 158    
  Rolf Mylläri 88    
    582    
         


 

Här kommer resultatlista från SM i interrnationellt mete (länk öppnas i nytt fönster) Christer Jansson lyckades
fiska till sig en silvermedalj! Samma placeringssifrra 1+1 som segraren men med lägre totalvikt.
Lite synd då man inte lyckades vinna SM då man vunnit sin sektion båda dagarna. Pierre Wellander kom femma totalt!

Medaljörerna 2:an Christer till vänster.
 

 


Traditionellt mete 2012-05-12  Arr. Sturefiskarna
Arbogaån nedströms Herrgårdsbron

Damveteranklass 1 deltagare    
     
Placering Namn Klubb Vikt gr
1 Kerstin Johansson Atletfiskarna 868
2 Elsie Löfgren   534
3 Lena Olaison Falun 492
4 Magdalena Filipsson Atletfiskarna 330
5 Barbro Andersson Atletfiskarna 314
6 Lola Carlsson Sturefiskarna 78
     
     
 Herrseniorklass 9 deltagare    
     
Placering Namn Klubb Vikt gr
1 Anders Tuominen Sturefiskarna 236
     
     
Herrveteranklass 12 deltagare    
     
Placering Namn Klubb Vikt gr
1 Stig Karlsson Atletfiskarna 2222
2 Gardar Olaison Falun 1966
3 Börje Tuominen Sturefiskarna 1060
4 Kent Löfgren   1046
5 Sven Johansson Atletfiskarna 1006
6 Börje Andersson Atletfiskarna 676
7 Leif Carlsson Sturefiskarna 578
8 Wille Karlsson Atletfiskarna 200
9 Raimo Tuominen Sturefiskarna 174
10 Jan Olov Lööw Sturefiskarna 122
11 Ulf Thörner Katrineholms SF 0
12 L-G Eriksson Katrineholms SF 0


 

     Deltävling :1  KM-PIMPEL  2012
  Lillsvan          
             
 SENIORER            
        VIKT   TOTALT
1 Pierre Welander   2.166   1
2 Anders Tuominen   712   4
3 Magnus Andersson   280   7
             
YNGRE VET            
             
1 Håkan Jansson   444   5
             
ÄLDRE VET            
             
1 Bo Dahlström   1.928   2
2 Ingvar Berglind   724   3
3 Jan-Olov Lööw   296   6
4 Börje Tuominen   94   8
5 Raimo Tuominen   24   9
             
             
      TOTALVIKT 6.668    
             
      SNITTVIKT 741    
     Deltävling :2  KM-PIMPEL  2012
   Hjälmaren Slyte        
             
 SENIORER            
        VIKT   TOTALT
1 Georg Karlsson   134   2
2 Anders Tuominen   82   5
3 Greger Carlsson   0   7
4 Magnus Andersson   0   7
             
YNGRE VET            
             
1 Leif Carlsson   114   3
2 Håkan Jansson   44   6
               
ÄLDRE VET            
             
1 Ingvar Berglind   1.140   1
2 Jan-Olov Lööw   96   4
3 Börje Tuominen   0   7
  Raimo Tuominen   0   7
             
             
      TOTALVIKT 1.610    
             
      SNITTVIKT 161    
     Deltävling :3 KM-PIMPEL  2012
  Hjälmaren Foren      
             
 SENIORER            
        VIKT   TOTALT
1 Georg Karlsson   8.678   2
2 Magnus Andersson   2.804   5
             
YNGRE VET            
             
1 Leif Carlsson   3.240   3
2 Håkan Jansson   3.066   4
             
ÄLDRE VET            
             
1 Ingvar Berglind   14.386   1
2 Raimo Tuominen   1.588   6
             
             
      TOTALVIKT 33.762    
             
      SNITTVIKT 5.627    
       KM-PIMPEL KLASSVIS  2012
             
               
             
    SENIORER   Deltäv. 1 Deltäv. 2 Deltäv. 3 TOTALT
        Hjälmaren Långsvan Hjälmaren  
1 Georg Karlsson   1 1 2
2 Anders Tuominen 2 2   4
3 Magnus Andersson 3 3 2 5
4 Pierre Welander 1      
5 Greger Carlsson   3    
             
        Deltäv. 1 Deltäv. 2 Deltäv. 3 TOTALT
  Y-VETERANER          
             
1 Leif Carlsson   1 1 2