Resultat 2013

2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012

KM i mete 2013 

                                                                                       2 bästa räknas

Juniorer

  1. Noa Björndahl                                                                         1+1+x =2

Damseniorer                                                                           

  1. Lola Carlsson                                                                           1+2+x =3
  2. Gunilla Berglind                                                                        1+3+x =4

Yngre Herrveteraner

  1. Håkan Jansson                                                                         1+2+x =3 (13210gr)
  2. Leif Carlsson                                                                            1+2+x =3 ( 9527gr)

Äldre Herrveteraner

  1. Bo Dahlström                                                                          1+2+3 =3 (11512gr)
  2. Ingvar Berglind                                                                        1+2+4 =3 ( 9926gr)
  3. Börje Tuominen                                                                       1+3+5 =4     
  4. Raimo Tuominen                                                                      2+4+4 =6
  5. Ingvar Oscarsson                                                                     4+x+4 =8

Herrseniorer

  1. Greger Carlsson                                                                       1+1+2 =2
  2. Pierre Welander                                                                       1+2+4 =3
  3. Tomas Berglind                                                                        2+4+6 =6
  4. Bengt Hermansson                                                                   3+3+3 =6
  5. Magnus Andersson                                                                  5+4+x =9
  6. Mikael Johansson                                                                    6+7+x =13


Klubbmästerskapet - Totalt
 

1.     Greger Carlsson                                                   1+1+3    =2

2.     Pierre Welander                                                   1+2+5    =3

3.     Bengt Hermansson                                               3+4+6    =7              

4.     Tomas Berglind                                                   2+6+17  =8

5.     Bo Dahlström                                                      2+7+8    =9

6.     Ingvar Berglind                                                    5+6+11  =11 

7.     Raimo Tuominen                                                 4+8+12  =12  (3512gr)

8.     Börje Tuominen                                                   4+8+13  =12  (2384gr)

9.     Magnus Andersson                                              7+9 +x   =16

10.   Håkan Jansson                                                    3+14+x  =17

11.   Gunilla Berglind                                                  7+13+x  =20

12.    Leif Carlsson                                                     10+14+x =24  (9527gr)

13.  Lola Carlsson                                                     10+14+x =24  (6010gr)

14.    Ingvar Oscarsson                                               11+16+x =27               

15.   Noa Björndahl                                                    12+18+x =30

16.    Ida Persson                                                       13+17+x =30

17.   Mikael Johansson                                               15+19+x =34

18. Lena Karlsson                                                    16+18+x =34
 

2013

 

KM3 Torshälla- Nybyån

31/8

Total plac

Äldre

 

 

 

 

Herrvet.

1

Börje Tuominen

1438

 4

 

2

Ingvar Berglind

 846

 6

 

3

Bo Dahlström

 820

 7

 

4

Raimo Tuominen

 272

 8

 

 

 

 

 

Herr-

 

 

 

 

Senior

1

Greger Carlsson

6220

  1

 

2

Tomas Berglind

2232

  2

 

3

Bengt Hermansson

2022

  3

 

4

Pierre Welander

1282

  5

 

 

 

 

 


 

DM i mete 18/8 individuellt och lag

Äldre Damveteraner 1 Startande      
         
1 Atletfiskarna lag 1 Elsie Löfgren 8530   SM
  Barbro Lindstedt 946    
  Kerstin Johansson 496    
  Kicki Danielsson 474    
    10446    
         
Äldre Herrveteraner 3 startande      
         
1 Atletfiskarna Pilo Lindstrand 4814   SM
  Stig Karlsson 4544    
  Wille Karlsson 3868    
  Bengt Trybom 2166    
    15392    
         
2 Fagersta AFK Ulf Andersson 4390    
  Aulikki Minkkinen 2290    
  Mauri Sergejeff 2178    
  Erkki Minkkinen 2114    
    10972    
         
3 Silverfiskarna Ove Andersson 3330    
  Rolf Lindfors 2704    
  Kent Löfgren 1146    
  Birger Nyman 1052    
    8232    
         
Herrveteraner 1 Startande      
         
1 Fagersta AFK Håkan Swahn 3604   SM
  Erkki Lyly 2728    
  Jukka Liukko 2360    
  Sören Eriksson 2170    
    10862    
         
Damseniorer 1 Startande      
         
1 Fagersta AFK Marianne Sjödin 4048   SM
  Gunilla Öberg 1874    
  Wivan Lindberg 1336    
  Gunilla Bengtsson 1230    
    8488    
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
Herrseniorer 4 Startande      
         
1 Silverfiskarna Magnus Svensson 6584   SM
  Krister Andersson 3900    
  Joacim Andersson 3564    
  Stefan Olsson 3052    
    17100    
         
2 Fagersta AFK lag 1 Mikael Engvall 5268    
  Anders Lindkvist 2958    
  Ronny Kafka 2710    
  Jimmie Bornström 1400    
    12336    
         
3 Sturefiskarna Håkan Jansson 5534    
  Pierre Welander 3548    
  Börje Tuominen 2658    
  Magnus Andersson 456    
    12196    
         
4 Atletfiskarna lag 3 Esa Haarala 5570    
  Jari Haapaoja 2672    
  Rolf Mylläri 1984    
  Sune Öberg 1032    
    11258    
         


 

Damseniorer 3 Startande          
             
1 Gunilla Öberg Atletfiskarna 1874   SM KvalificeradfrånSM
2 Gunilla Bengtsson Atletfiskarna 1230   SM    
3 Lotta Engvall Fagersta AFK 476   SM    
             
Äldre Herrveteran 18 Startande          
             
1 Per Olof Lindstrand Atletfiskarna 4814   SM    
2 Pentti Mäkelä Atletfiskarna 4656   SM    
3 Stig Karlsson Atletfiskarna 4544   SM    
4 Ulf Andersson Fagersta AFK 4390        
5 Wille Karlsson Atletfiskarna 3868        
6 Ove Andersson Silverfiskarna 3330        
7 Rolf Lindfors Silverfiskarna 2704        
8 Börje Tuominen Sturefiskarna 2658        
9 Mauri Sergejeff Fagersta AFK 2178        
10 Bengt Trybom Atletfiskarna 2166        
11 Erkki Minkkinen Fagersta AFK 2114        
12 Taisto Paananen Atletfiskarna 1538        
13 Jan Åke Lindberg Fagersta AFK 1432        
14 K-G Ågren Silverfiskarna 1270        
15 Sven Johansson Atletfiskarna 1230        
16 Kent Löfgren Silverfiskarna 1146        
17 Matts Mattsson Silverfiskarna 1126        
18 Birger Nyman Silverfiskarna 1052        
             
Damveteraner 2 Startande          
             
1 Sylvia Kärrman ? 2538   SM    
2 Magdalena Filipsson Mälardalens TF 1554   SM    
             
Äldre Damveteraner 9 Startande          
             
1 Elsie Löfgren Silverfiskarna 8530   SM KvalificeradfrånSM
2 Marianne Sjödin Fagersta AFK 4048   SM    
3 Britt Lindström Silverfiskarna 2552   SM    
4 Raija Stenius-Ljungblom Silverfiskarna 2452   SM    
5 Aulikki Minkkinen Fagersta AFK 2290        
6 Wivan Lindberg Fagersta AFK 1336        
7 Barbro Lindstedt Atletfiskarna 946        
8 Kerstin Johansson Atletfiskarna 496        
9 Kicki Danielsson Atletfiskarna 475        
             
Herrveteraner 6 startande          
             
1 Håkan Jansson Sturefiskarna 5534   SM    
2 Håkan Swahn Fagersta AFK 3604   SM    
3 Erkki Lyly Fagersta AFK 2728   SM    
4 Jukka Liukko Fagersta AFK 2360        
5 Sören Eriksson Fagersta AFK 2170        
6 Peder Sundström Atletfiskarna 1368        
             
             
             
             
Herrseniorer 16 Startande          
             
1 Magnus Svensson Silverfiskarna 6584   SM    
2 Esa Haarala Atletfiskarna 5570   SM    
3 Mikael Engvall Fagersta AFK 5268   SM    
4 Krister Andersson Silverfiskarna 3900        
5 Joachim Andersson Silverfiskarna 3564        
6 Pierre Welander Mälardalens TF 3548        
7 Hans Andersson Silverfiskarna 3186        
8 Stefan Olsson Silverfiskarna 3052        
9 Anders Lindkvist Fagersta AFK 2958        
10 Ronny Kafka Fagersta AFK 2710        
11 Jari Haapaoja Atletfiskarna 2672        
12 Rolf Mylläri Atletfiskarna 1984        
13 Marcus Clausen Fagersta AFK 1764        
14 Jimmie Bornström Fagersta AFK 1400        
15 Sune Öberg Atletfiskarna 1032        
16 Magnus Andersson Sturefiskarna 456        


 

Sturefiskarna arrangerade semestermete i Arboga ån

28/7 2013, 16 deltagare.  

Damer 

1.   Kerstin Johansson                              Atletfiskarna                       1620gr

2.   Anita Olsson                                                                                  1544gr

3.   Gun-Britt Åström                               Eskilstuna SF                        576gr

4.   Ramona Wikman                                Sturefiskarna                        160gr

5.   Lola Carlsson                                     Sturefiskarna                        106gr
 

Herrar 

1.   Håkan Jansson                                    Sturefiskarna                      8878gr

2.   Pierre Welander                                  Mälardalens TF                   6140gr

3.   Stig Karlsson                                      Atletfiskarna                       5572gr

4.   Ingvar Berglind                                  Sturefiskarna                      3954gr

5.   Börje Tuominen                                  Sturefiskarna                      2940gr

6.   Jan-Olov Lööw                                  Sturefiskarna                      2458gr

7.   Folke Åström                                     Eskilstuna SF                      2330gr

8.   Wille Karlsson                                    Atletfiskarna                       1794gr

9.   Magnus Andersson                            Sturefiskarna                      1402gr

10. Sven Johansson                                                                                738gr

11. Raimo Tuominen                                Sturefiskarna                         448gr

 


 

2013

 

KM2 Köping- Småbåtshamnen

6/6

Total plac

Junior

 

 

 

 

 

1

Noa Björndahl

   758

 12

 

2

Leo Linder

   120

 21

 

3

Melker Zakrisson

   102

 22

 

 

 

 

 

Dam

1

Lola Carlsson

   798

 10

 

2

Ida Persson

   648

 13

 

3

Gunilla Berglind

   594

 15

 

4

Lena Karlsson

   450

 18

Yngre

 

 

 

 

Herrvet.

1

Leif Carlsson

 2642

  5

 

2

Håkan Jansson

   620

 14

Äldre

 

 

 

 

Herrvet.

1

Bo Dahlström

  4462

  2

 

2

Raimo Tuominen

  3240

  4

 

3

Börje Tuominen

    946

  8

 

4

Ingvar Berglind

    790

 11

 

5

Ingvar Oscarsson

    576

 16

Herr-

 

 

 

 

Senior

1

Pierre Welander

 14230

  1

 

2

Greger Carlsson

   3640

  3

 

3

Bengt Hermansson

   2424

  6

 

4

Magnus Andersson

   1086

  7

 

5

Anders Tuominen

    896

  9

 

6

Tomas Berglind

    512

 17

 

7

Mikael Johansson

    338

 19

 

8

Lars Linder

    210

 20

 
 

      Fiske i Ån        
Sturefiskarna arangerade en öppen tävling i Abogaån söndag 19 maj med följande resultat

 

Damer
1 Lena Olaison Falun 2140 gr
2 Gunilla Öberg Atletfiskarna 2122
3 Tina  Karlsson Sturefiskarna 1228
4 Barbro Andersson Mäladalens Tävlingsfiskare 1114    
5 Lola  Carlsson Sturefiskarna 704
6 Magdalena Filipsson Mäladalens Tävlingsfiskare         Diskv Håvhjälp  
 
 
Damvet
1 Marianne Sjödin Fagersta 1710 gr
2 Elsie Löfgren Silverfiskarna 1676
3 Wivian Lindberg Fagersta 1126
4 Aulikki Minkkinen Fagersta 516
 
 
Herrvet
1 Erkki Lyly Fagersta 6102 gr
2 Pierre Welander Mälardalens Tävlinsfiskare 4208    
3 Håkan  Jansson Sturefiskarna 3382
4 Leif Carlsson Sturefiskarna 1250
5 Sune Öberg Atletfiskarna 920
6 Anders Tuominen Sturefiskarna 850
7 Lars Tjörnebro Sturefiskarna 540
 
 
Äldre Herrvet              
1 Stig Karlsson Atletfiskarna 7120 gr
2 Gardar Olaison Falun 3200
3 Jan-Olov Lööw Sturefiskarna 2880
4 Mauri Sergejeff Fagersta 2572
4 Börje Andersson Atletfiskarna 1910
5 Bengt Tigbom Atletfiskarna 1798
6 Jan-Åke Lindberg Fagersta 1654
7 Pilo Atletfiskarna 1560
8 Erkki Minkkiner Fagersta 1218
9 Willi Karlsson Atletfiskarna 1068
10 Börje Tuominen Sturefiskarna 756
11 Kent Löfgren Silverfiskarna 176
 
 
 


 

2013

 

KM1 Nyköping- Kanotstadion

11/5

 

Junior

 

 

 

Totalt

 

1

Noa Björndahl

  3578

18

 

 

 

 

 

Dam

1

Gunilla Berglind

  7740

 7

 

2

Lola Carlsson

  5212

14

 

3

Lena Karlsson

  4044

16

 

4

Ida Persson

  3604

17

 

 

 

 

 

Yngre

 

 

 

 

Herrvet.

1

Håkan Jansson

12590

 3

 

2

Leif Carlsson

 6885

10

 

 

 

 

 

Äldre

 

 

 

 

Herrvet.

1

Ingvar Berglind

  9080

 5

 

2

Bo Dahlström

  7050

 8

 

3

Ingvar Oscarsson

  6725

11

 

4

Raimo Tuominen

  6345

12

 

5

Börje Tuominen

  5546

13

Herr-

 

 

 

 

Senior

1

Greger Carlsson

19205

 1

 

2

Pierre Welander

14145

 2

 

3

Bengt Hermansson

12225

 4

 

4

Tomas Berglind

  8160

 6

 

5

Magnus Andersson

  6930

 9

 

6

Mikael Johansson

  4666

15

 

 

 

 

 

 

Mormyskatävling och samtidigt KM Sturefiskarna
Datum: 2013-03-23
Plats: Högsjön, Arboga
Arrangör: Sturefiskarna, Arboga

Herrseniorklass 8 deltagare    
       
1 Greger Karlsson Sturefiskarna 4492
2 Björn Karlsson Arboga 3190
3 Christer Jansson Sturefiskarna 2354
4 Pierre Welander Mälardalens Tävlingsfiskare 2332
5 Häkan Jansson Sturefiskarna 2078
6 Anders Tuominen Sturefiskarna 1822
7 Peter Eriksson Kvicksund 1202
8 Magnus Andersson Sturefiskarna 968
     
     
Herrveteranklaass 5 deltagare    
     
1 Per Lundgren Eskilstuna 4306
2 Bo Dahlström Sturefiskarna 3158
3 Pilo   1982
4 Börje Tuominen Sturefiskarna 1930
5 Leif Carlsson Sturefiskarna 1392
     
Damveteranklass 2 deltagare    
     
1 Gunilla Lundgren Eskilstuna 1686
2 Lola Carlsson Sturefiskarna 1282
     
     
     
Sturefiskarna KM reultat    
     
1 Greger Karlsson 4492  
2 Bo Dahlström 3190  
3 Christer Jansson 2354  
4 Pierre Welander 2332  
5 Håkan Jansson 2078  
6 Börje Tuominen 1930  
7 Leif Carlsson 1392  
9 Magnus Andersson 968  


 

 

   KM-PIMPEL TOTALT  2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VIKT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Christer Jansson

 

 

2.866

 

2

Georg Karlsson

 

 

2.640

 

3

Greger Carlsson

 

 

2.490

 

4

Börje Tuominen

 

 

1.810

 

5

Ingvar Berglind

 

 

1.348

 

6

Daniel Andersson

 

 

976

 

7

Pierre Welander

 

 

952

 

8

Håkan Jansson

 

 

950

 

9

Bo   Dahlström

 

 

 

912

 

10

Magnus Andersson

 

 

570

 

11

Leif Carlsson

 

 

 

274

 

12

Lola Carlsson

 

 

 

220

 

13

Raimo Tuominen

 

 

40

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KM-PIMPEL KLASSVIS  2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    SENIORER

 

 

VIKT

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Christer Jansson

 

2.866

 

2

Greger Carlsson

 

2.490

 

3

Daniel Andersson

 

976

 

4

Pierre Welander

 

952

 

5

Magnus Andersson

 

570

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Y-VETERANER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Georg Karlsson

 

2.640

 

2

Håkan Jansson

 

950

 

3

Leif Carlsson

 

 

274

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Ä-VETERANER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Börje Tuominen

 

1.810

 

2

Ingvar Berglind

 

1.348

 

3

Bo Dahlström

 

 

912

 

4

Raimo Tuominen

 

40

 

DM, Märrsjön, Västervåla 9/3 2013

Arrangör: Mälardalens Tävlingsfiskare
 

Damsenior 

1.   Gunilla Bengtsson                          Atletfiskarna                     869 gr.          SM

2.   Gunilla Öberg                                  Atletfiskarna                     114 gr.          SM 

Damveteraner 

1.   Magdalena Filipsson                     Mälardalens TF                  245gr          SM 

Herrveteraner 

1.   Håkan Jansson                               Sturefiskarna                   1993gr         SM

2.   Bo Dahlström                                   Sturefiskarna                   1564gr         SM

3.   Peder Sundström                            Atletfiskarna                     1377 gr.       SM

4.   Erkki Lyly                                          Fagersta AFK                  1188gr         SM

5.   Börje Tuominen                              Sturefiskarna                     911gr         

6.   Ingvar Berglind                                Sturefiskarna                     703gr

7.   Leif Carlsson                                   Sturefiskarna                     676gr         

8.   Jan Olov Lööv                                 Sturefiskarna                     569gr     

 

Herrseniorer  

1.   Greger Carlsson                              Sturefiskarna                   2506 gr.       SM

2.   Antero Räisänen                             Atletfiskarna                     1952 gr.       SM

3.   Jimmi Bornström                            Fagersta AFK                   1423 gr.       SM

4.   Robert Lindfors                               Fagersta AFK                   1188gr         SM

5.   Pierre Welander                             Mälardalens TF                1008gr.        SM

6.   Anders Lindkvist                             Fagersta AFK                     805 gr.

7.   Magnus Andersson                        Sturefiskarna                      636 gr.       

8.   Pavel Chaloupka                            Fagersta AFK                     502 gr.       

9.   ?                                                                                                    ej invägd                            

 


 

Klubblags DM 2013, pimpel

 

 

 

 

 

 

 

 

Damseniorer

2 Startande

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Fagersta AFK

5048gr

 

 

SM

 

(Lotta Engvall, Ingela Sjöö, Wivan Lindberg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Mälardalens tävlingsfiskare

1483gr

 

 

 

 

(Magdalena Filipsson, Gunilla Bengtsson)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Äldre Damveteraner

1 Startande

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Atletfiskarna Lag 1

4162gr

 

 

SM

 

(Barbro Lindstedt, Kicki Danielsson, Elsie Löfgren)

 

 

 

 

 

 

 

 

Herrveteraner

3 Startande

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Atletfiskarna Lag 1

10362gr

 

 

SM

 

(Göran Lindholm, Jan Wiklund, Torleif Svensson, Jan Broberg)

 

 

 

 

 

 

 

2

Volvo FK

8619gr

 

 

 

 

(Bo Eriksson, Pekka Dufva, Ronny Gustavsson, Antal Magda)

 

 

 

 

 

 

 

3

Fagersta AFK Lag 1

7490gr

 

 

 

 

(Harald Schirlbauer, Sören Eriksson, Kent Liljeberg, Leif Sandberg)

 

 

 

 

 

 

Äldre Herrveteraner

5 Startande

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Silverfiskarna

11936gr

 

 

SM

 

(Lars Olsson, Sven Johnsson, Ove Andersson, Kent Löfgren)

 

 

 

 

 

 

 

2

Fagersta AFK Lag 1

10191gr

 

 

 

 

(Åke Bolander, Olavi Ahonen, Leif Sandberg, Jan Svanström)

 

 

 

 

 

 

 

3

Atletfiskarna Lag 1

9619gr

 

 

 

 

(Bengt Trybom, Wille Karlsson, Stig Karlsson, S-G Johansson)

 

 

 

 

 

 

 

4

Volvo FK

6877gr

 

 

 

 

(Inge Eriksson, Björn Belfrage, Rudolf Öhman, Åke Blomqvist)

 

 

 

 

 

 

 

5

Sturefiskarna

2235gr

 

 

 

 

(Jan-Olov Lööv, Bo Dahlström, Börje Tuominen, Ingvar Berglind)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Herrseniorer

5 Startande

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Fagersta AFK Lag 1

12838gr

 

 

SM

 

 

(Mikael Engvall, Hannu Södersved, Lars Sääf, Stefan Nykvist)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Atletfiskarna Lag 1

12261gr

 

 

 

 

 

(Stig Hillman, Heikki Kuokkanen, Tobias Eriksson, Tommy Larsson)

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Fagersta AFK Lag 2

7320gr

 

 

 

 

 

(Pavel Chaloupka, Sami Kehusmaa, Jimmi Bornström, Anders Lindkvist)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Atletfiskarna Lag 2

6981gr

 

 

 

 

 

(Jan Stenström, Jari Haapaoja, Christer Persson, Peder Sundström)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Atletfiskarna Lag 3

6807gr

 

 

 

 

 

(Benny Johansson, Pierre Welander, Stefan Olsson, Esa Haarala)

 

 

 

 

 

                     

 


 

Sturefiskarnas tävling på Hjälmaren 16/2
Damklass 1 deltagare    
     
Placering Namn Klubb Vikt gr
1 Malin Persson Nora Gyttorp 294
     
     
Äldre Damveteranklass 4 deltagare    
     
Placering Namn Klubb Vikt gr
1 Mona-Lisa Munnukka Karlskoga AFK 4624
2 Raija Ljungblom Silverfiskarna 2104
3 Elsie Löfgren Silverfiskarna 1938
4 Britt Lindström Silverfiskarna 1788
     
Äldre herrjunior 1 deltagare    
     
Placering Namn Klubb Vikt gr
1 Jocke Eriksson Nora Gyttorp 6974
     
     
     
Herrseniorklass 21 deltagare    
     
Placering Namn Klubb Vikt gr
1 Stefan Olsson Silverfiskarna 18536
2 Jesper Dyberg Nora Gyttorp 16640
3 Ove Rosen SFK Vattnan 15790
4 PO Eriksson Nora Gyttorp 14080
5 Henrik Lindgren Nora Gyttorp 12686
6 Per Nilsson Nora Gyttorp 11468
7 Robert Gustafsson SFK Vattnan 11224
8 Krille Wilken Enköping 7396
9 Mikael Cederborg Nora Gyttorp 6800
10 Kenneth Hansson Nora Gyttorp 5568
11 Mikael Westin Sturefiskarna 5328
12 Robert Funke Nora Gyttorp 4518
13 Magnus Andersson Sturefiskarna 4408
14 Stefan Nykvist Fagersta 3686
15 Johan Wallberg Enköping 3056
16 Ronny Kafka Fagersta 2198
17 Mats Olsson SFK Vattnan 1956
18 Rickard Eckebring Enköping 1414
19 Sami Kehusmaa Fagersta 1198
20 Christer Embretsen Karlskoga 772
21 Linus whlberg SFK Baltzar 0
     
     
     
Herrveteranklass 8 deltagare    
     
Placering Namn Klubb Vikt gr
1 Håkan Jansson Nora Gyttorp 19126
2 Ulf Eriksson Nora Gyttorp 10006
3 Ari Munnukka Karlskoga 7180
4 Kent Liljeberg Fagersta 5754
5 Bärtil Bodin Örebro 5206
6 Harald Schirlbauer Fagersta 3574
7 Sören Eriksson Fagersta 3140
8 Leif Carlsson Sturefiskarna 464
     
     
Äldre Herrveteranklass 8 deltagare    
     
Placering Namn Klubb Vikt gr
1 Jan Erik Persson Nora Gyttorp 13062
2 Olle Pettersson Enköping 4622
3 Yngve Embretsen Karlskoga  3868
4 Jan Svanström Fagersta 3104
5 Bengt Ove Pettersson Nora Gyttorp 2704
6 Ove Andersson Silverfiskarna 2656
7 Kent Löfgren Silverfiskarna 2416
8 Juho Pesonen Karlskoga  782

 

DM Pimpel Individuellt  26/1  Hjälmaren
Damseniorer 2 startande    
       
1 Lotta Engvall Fagersta AFK 12020 SM
2 Gunilla Bengtsson Atletfiskarna 3036 SM
       
Äldre Damveteraner 7 startande    
       
1 Marianne Sjödin Fagersta AFK 3974 SM
2 Elsie Löfgren Silverfiskarna 1604 SM
3 Britt lindström Silverfiskarna 1520 SM
4 Raija Stenius Ljungblom Silverfiskarna 1406  
5 Rauni Ahonen Fagersta AFK 808  
6 Aulikki Minkkinen Fagersta AFK 660  
7 Wivan Lindberg Fagersta AFK 388  
       
Damveteraner 2 startande    
       
1 Magdalena Filipsson Mälardalens Tävlingsfiskare 4430 SM
2 Lola Carlsson Sturefiskarna 1478 SM
       
       
Herrveteraner 17 startande    
       
1 Harald Schirlbauer Fagersta AFK 17224 SM
2 Jan Broberg Atletfiskarna 15760 SM
3 Bo Eriksson Atletfiskarna 14366 SM
4 Håkan Swahn Fagersta AFK 13564  
5 Lars Sääf Fagersta AFK 13380  
6 Ronny Gustafsson Volvo FK 13126  
7 Sören Eriksson Fagersta AFK 12156  
8 Hannu Södersved Fagersta AFK 9938  
9 Peder Sundström Atletfiskarna 7692  
10 Erkki Lyly Fagersta AFK 7444  
11 Göran Lindholm Atletfiskarna 6392  
12 Kent Liljeberg Fagersta AFK 6344  
13 Tommy Larsson Atletfiskarna 4076  
14 Torleif Svensson Atletfiskarna 3978  
15 Pekka Dufva Volvo FK 3854  
16 Ola Roos Fagersta AFK 2224  
17 Leif Carlsson Sturefiskarna 168  
       
Äldre Herrveteraner 27 startande    
       
1 Inge Eriksson Volvo FK 20270 SM
2 Ove Andersson Silverfiskarna 11750 SM
3 Åke Blomqvist Volvo FK 10408 SM
4 Jan Svanström Fagersta AFK 9236  
5 Gunnar Jansson Atletfiskarna 9094  
6 Leif Sandberg Fagersta AFK 8304  
7 Ingvar Berglind Sturefiskarna 5566  
8 Carl-Axel Larsson Fagersta AFK 4184  
9 Lasse Ohlsson Silverfiskarna 3966  
10 Antal Magda Volvo FK 3956  
11 Sven Johnsson Silverfiskarna 3434  
12 Bengt Trybom Atletfiskarna 3363  
13 Kent Löfgren Silverfiskarna 3102