Resultat 2014

2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012

 Mormyska

DM, Hästtjärn, Fagersta 21/12 2014
Arrangör: Sturefiskarna
 

Damsenior 

1.   Gunilla Bengtsson                          Atletfiskarna                     876gr            SM

2.   Gunilla Öberg                                  Mälardalens TF                694gr            SM 

Damveteraner 

1.   Barbro Andersson                          Mälardalens TF                  448gr          SM

2.   Magdalena Filipsson                     Mälardalens TF                  400gr          SM 

Herrveteraner 

1.   Bo Dahlström                                  Sturefiskarna                   1510gr         SM

2.   Jan Olov Lööv                                 Sturefiskarna                   1244gr         SM

3.   Peder Sundström                           Atletfiskarna                       822gr         SM

4.   Håkan Jansson                               Sturefiskarna                     650gr         

5.   Erkki Lyly                                         Mälardalens TF                  488gr      

 

Herrseniorer  

1.   Magnus Andersson                        Sturefiskarna                   2058gr         SM

2.   Greger Carlsson                             Sturefiskarna                   1346gr         SM

3.   Pavel Chaloupka                            Mälardalens TF               1194gr         SM

4.   Pierre Welander                             Mälardalens TF               1134gr         SM

5.   Jimmi Bornström                            Mälardalens TF                1112gr        

6.   Robert Lindfors                               Mälardalens TF                  846gr

7.   Christer Jansson                            Sturefiskarna                      760gr   
 

   

SPINNFISKE- KM 2014

 
   

Tjurlången 14-05-05 & 14-09-21

 
  LAG ANTAL

 

  VIKT     Poäng
    Gädda Abb. Gös Gädda Abb. Gös  
1 Westin / Håkan              
  Deltävling 1 12 2   13890 280    
  Deltävling 2 2 11   2521 3468    
  Poäng       1641 1705    
  Antal fiskar x 25             675
 

Största abborre Deltäv. 1 på 140 gr

        100
               

4121

                 
2

Jossa / Herman

             
  Deltävling 1 15 1   13280 40    
  Deltävling 2 10 4   11093 1220    
  Poäng       2437 573    
  Antal fiskar x 25             750
 

Största gädda Deltäv. 2 på 4267 gr

        100
               

3860

                 
3 Dala / Magnus              
  Deltävling 1 6     7420      
  Deltävling 2 5 4   3300 1279    
  Poäng       1072 581    
  Antal fiskar x 25             375
 

Största gädda Deltäv. 1 på 4220 gr

        100
 

Största abborre Deltäv. 2 på 715 gr

       

100

                2228
                 
4 Torbjörn / Maria              
  Deltävling 1 10     7990      
  Deltävling 2 2 1   4799 106    
  Poäng       1279 48    
  Antal fiskar x 25             325
               

1652

                 
5 Berglind / Leif              
  Deltävling 1              
  Deltävling 2   5     1520    
  Poäng         691    
  Antal fiskar x 25             125
               

816

                 
6 Kent / Linus              
  Deltävling 1              
  Deltävling 2 2 1 1 1439 86

1716

 
  Poäng       144 39

343

 
  Antal fiskar x 25             100
  Största gös Deltäv. 2 på 1716 gr        

100

               

726

                 
7 Lööw / Flink              
  Deltävling 1 4     3850      
  Deltävling 2 2     1816      
  Poäng       567      
  Antal fiskar x 25             150
               

717

                 
8 Börje / Raimo              
  Deltävling 1 5     3730      
  Deltävling 2   1     407    
  Poäng       373 185    
  Antal fiskar x 25             125
               

683

                 
9 Anders / Kalle Ragnarsson              
  Deltävling 1              
  Deltävling 2   1     114    
  Poäng         52    
  Antal fiskar x 25             25
               

77


 

2014

 

KM3 Kanotstadion- Nyköping

16 Aug

Totalt

 

 

 

 

 

Junior

1

Noa Björndahl

  4642gr

  7

 

2

Leo Linder

  1680

18

 

3

Liam Johansson

  1578

19

 

 

 

 

 

Dam

1

Lola Carlsson

  3676

12

 

2

Tina Karlsson

  1394

21

 

3

Ida Persson

  1016

22

 

4

Lena Karlsson

   942

23

 

 

 

 

 

Herr-

 

 

 

 

Senior

1

Bengt Hermansson

 14730

  1

 

2

Greger Carlsson

 14265

  2

 

3

Niklas Johansson

  9570

  3

 

4

Pierre Welander

  9395

  4

 

5

Mikael Johansson

  4884

  6

 

6

Lars Linder

  2176

 16

 

7

Lars Tjörnebro

  1512

 20

Yngre

 

 

 

 

Herrvet.

1

Håkan Jansson

  6980

  5

 

2

Leif Carlsson

  4108

  9

Äldre

 

 

 

 

Herrvet.

1

Ingvar Berglind

  4564

  8

 

2

Jan-Olof Lööw

  4024

 10

 

3

Börje Tuominen

  3948

 11

 

4

Lars-Göran Flink

  3402

 13

 

5

Ingvar Oscarsson

  2294

 14

 

6

Raimo Tuominen

  2260

 15

 

7

Bo Dahlström

   1916

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KM i mete 2014 

        Juniorer                                                                                        2 bästa räknas

1.      Leo Linder                                                                               (3)+1+2 =3

2.      Liam Johansson                                                                       1+x+3  =4

3.      Noa Björndahl                                                                         4+x+1  =5 

Damseniorer                                                                               

1.      Lola Carlsson                                                                           2+x+1  =3  (3916gr.)

2.      Tina Karlsson                                                                           1+x+2  =3  (2278gr.)

3.      Lena Karlsson                                                                          3+1+(4)=4

4.      Ida Persson                                                                              4+x+3  =7                                                   

 

Yngre Herrveteraner

1.      Håkan Jansson                                                                         x+1+1  =2

2.      Leif Carlsson                                                                           1+x+2  =3

 

Äldre Herrveteraner

1.      Ingvar Berglind                                                                         x+3+1   =4

2.      Bo Dahlström                                                                          3+1+(7) =4

3.      Börje Tuominen                                                                       2+2+(3) =4     

4.      Raimo Tuominen                                                                     1+5+(6) =7

5.      Ingvar Oscarsson                                                                     x+4+5   =9 

Herrseniorer

1.      Bengt Hermansson                                                                  1+(2)+1 =2

2.      Greger Carlsson                                                                       (4)+1+2 =3

3.      Pierre Welander                                                                       2+3+(4) =5

4.      Niklas Johansson                                                                     3+x+3   =6

5.      Mikael Johansson                                                                     (5)+4+5 =9

6.      Lars Linder                                                                              (6)+5+6 =13 

Klubbmästerskapet - Totalt 

1.      Greger Carlsson                                  (5)+1+2    = 3  (21 470gr)

2.      Bengt Hermansson                              (2)+2+1    = 3  (19 964gr)

3.      Niklas Johansson                                 4+x +3     = 7  (10 786gr)

4.      Pierre Welander                                   3+(5)+4    = (10 773gr)

5.      Håkan Jansson                                     x +3+5     = 8

6.      Bo Dahlström                                      8+4+(17)  = 12 

7.      Börje Tuominen                                  6+6+(11)  = 12 

8.      Mikael Johansson                                (11)+7+6   = 13

9.      Raimo Tuominen                                 1+13+(15)= 14

10.   Ingvar Berglind                                   x +8+8      = 17

11.   Leif Carlsson                                     10+x +9     = 19

12.   Ingvar Oscarsson                                x +9+14  = 23         

13.   Noa Björndahl                                    17+x +7     = 24

14.   Lena Karlsson                                    15+10+(23)= 25

15.   Lola Carlsson                                     13+x +12   = 25

16.   Leo Linder                                          14+12+(18)= 26

17.   Lars Linder                                         (18)+11+16= 27

18.   Tina Karlsson                                      7+x + 21  = 28

19.   Liam Johansson                                  9+ x + 19 = 28

20.   Ida Persson                                        16+x +22  = 34 

Dessutom deltog 5 tävlande i endast 1 deltävling: 

Adam Andersson

Göran Glimsholt

Lars Tjörnebro

Jan-Olof Lööw

Lars-Göran Flink


 

Sturefiskarna arrangerade semestermete i Arbogaån
27/7 2014, 20 deltagare
Damer
1 Gunilla Öberg Mälardalens TF 2040 gr
2 Magdalena Filipsson Mälardalens TF 1364 gr
3 Lola Carlsson Sturefiskarna 1322 gr
4 Anita Olsson Atletfiskarna 262 gr
5 Gun- Britt Åström Eskilstuna SF 32 gr
       
Herrar
1 Pierre Welander Mälardalens TF 2000 gr
2 Stig Karlsson Atletfiskarna 1866 gr
3 Pilo Lindstrand   1598 gr
4 Bengt Trybom   1578 gr
5 Sune Öberg Atletfiskarna 1258 gr
6 Peter Eriksson   1066 gr
7 Pentti Mäkele Mälardalens TF 1020 gr
8 Ingvar Berglind Sturefiskarna 1014 gr
9 Folke Åström Eskilstuna SF 720 gr
10 Taisto Paananen Mälardalens TF 642 gr
11 Wille Karlsson Mälardalens TF 492 gr
12 Jan- Olov Lööw Sturefiskarna 468 gr
13 Börje Tuominen Sturefiskarna 460 gr
14 Leif Carlsson Sturefiskarna 428 gr
       
Junior
       

1

Liam Johansson Sturefiskarna 4190 gr
      (Högsta vikt)
       
       

 


DM i mete individuellt och lag

Damseniorer 1 Startande      
         
1 Gunilla Öberg Mälardalens TF 5150   SM
         
Äldre Herrveteran 20 Startande      
         
1 Stig Karlsson Atletfiskarna 5738   SM
2 Per Olof Lindstrand Mälardalens TF 3510   SM
3 Sören Eriksson Fagersta AFK 3356   SM
4 Börje Tuominen Sturefiskarna 3346    
5 Sven Johansson Mälardalens TF 3060    
6 Taisto Paananen Mälardalens TF 2584    
7 Birger Nyman Silverfiskarna 2006    
8 Jan Åke Lindberg Fagersta AFK 2002    
9 Bengt Trybom Atletfiskarna 1798    
10 Jan Olov Lööv Sturefiskarna 1786    
11 Gunnar Jansson Mälardalens TF 1448    
12 Åke Bolander Fagersta AFK 1336    
13 Ove Andersson Silverfiskarna 1100    
14 Wille Karlsson Atletfiskarna 1058    
15 Börje Andersson Mälardalens TF 1016    
16 Pentti Mäkelä Mälardalens TF 788    
17 Ingvar Berglind Sturefiskarna 782    
18 Mauri Sergejeff Fagersta AFK 486    
19 Bosse Dahlström Sturefiskarna 378    
20 Kent Löfgren Silverfiskarna 120    
         
Damveteraner 2 Startande      
         
1 Magdalena Filipsson Mälardalens TF 4790   SM
2 Barbro Andersson Mälardalens TF 1532   SM
         
Äldre Damveteraner 9 Startande      
         
1 Aulikki Minkkinen Fagersta AFK 3266   SM
2 Elsie Löfgren Silverfiskarna 2682   SM
3 Kerstin Johansson Mälardalens TF 2172   SM
4 Marianne Sjödin Fagersta AFK 2056    
5 Wivan Lindberg Fagersta AFK 1948    
6 Britt Lindström Silverfiskarna 1608    
         
Herrveteraner 6 startande      
         
1 Håkan Swahn Fagersta AFK 3626   SM
2 Erkki Lyly Mälardalens TF 3232   SM
3 Håkan Jansson Sturefiskarna 2222   SM
4 Leif Carlsson Sturefiskarna 652    
         
Yngre Herrjunior 2 Startande      
         
1 Liam Johansson Sturefiskarna 1204   SM
2 Noah Björndalen Sturefiskarna 1160   SM
         
         
Herrseniorer 16 Startande      
         
1 Mikael Engvall Fagersta AFK 9076   SM
2 Esa Haarala Mälardalens TF 6140   SM
3 Hans Andersson Silverfiskarna 5678   SM
4 Stefan Olsson Silverfiskarna 5056    
5 Niklas Johansson Sturefiskarna 4078    
6 Pierre Welander Mälardalens TF 3532    
7 Marcus Clausen Mälardalens TF 3224    
8 Ronny Kafka Mälardalens TF 2670    
9 Magnus Svensson Silverfiskarna 2280    
10 Anders Lindkvist Mälardalens TF 1328    
11 Jimmie Bornström Mälardalens TF 1108    
12 Sune Öberg Atletfiskarna 644    

 

Äldre Herrveteraner 5 startande      
         
1 Atletfiskarna Stig Karlsson 5738   SM
  Bengt Trybom 1798    
  Wille Karlsson 1058    
  Börje Andersson 1016    
    9610    
         
2 Mälardalens TF 1 Sven Johansson 3060    
  Taisto Paananen 2584    
  Gunnar Jansson 1448    
  Pentti Mäkelä 788    
    7880    
         
3 Fagersta AFK Sören Eriksson 3356    
  J-Å Lindberg 2002    
  Åke Bolander 1336    
  Mauri Sergejeff 486    
    7180    
         
4 Sturefiskarna Börje Tuominen 3346    
  Jan Olov Lööv 1786    
  Ingvar Berglind 782    
  Bo Dahlström 378    
    6292    
         
5 Silverfiskarna Birger Nyman 2006    
  Britt Lindström 1608    
  Ove Andersson 1100    
  Kent Löfgren 120    
    4834    
         
Damveteraner 1 Startande      
         
1 Mälardalens TF Magdalena Filipsson 4790   SM
  Barbro Andersson 1532    
         
         
    6322    
         
Damseniorer 1 Startande      
         
1 Fagersta AFK Gunilla Öberg 5150   SM
  Aulikki Minkkinen 3266    
  Marianne Sjödin 2056    
  Wivan Lindberg 1948    
    12420    
         
         
Herrseniorer 3 Startande      
         
1 Mälardalens TF lag 3 Esa Haarala 6140   SM
  Pierre Welander 3532    
  Marcus Claussen 3224    
  Håkan Jansson 2222    
    15118    
         
2 Mälardalens TF Lag 1 Mikael Engvall 9076    
  Ronny Kafka 2670    
  Anders Lindkvist 1328    
  Jimmie Bornström 1108    
    14182    
         
3 Silverfiskarna Hans Andersson 5678    
  Stefan Olsson 5056    
  Magnus Svensson 2280    
         
    13014    


 

2014

 

KM2 Svartån- Örebro

7 juni

Totalt

 

 

 

 

 

Junior

1

Leo Linder

  402 gr.

 12

 

 

 

 

 

Dam

1

Lena Karlsson

  874

 10

 

 

 

 

 

Herr-

 

 

 

 

Senior

1

Greger Carlsson

 7205

 1

 

2

Bengt Hermansson

 5234

 2

 

3

Pierre Welander

 2708

 5

 

4

Mikael Johansson

 1382

 7

 

5

Lars Linder

  514

 11

 

 

 

 

 

Yngre

 

 

 

 

Herrvet.

1

Håkan Jansson

 3836

 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Äldre

 

 

 

 

Herrvet.

1

Bo Dahlström

 3740

 4

 

2

Börje Tuominen

 1602

 6

 

3

Ingvar Berglind

 1088

 8

 

4

Ingvar Oscarsson

 1082

 9

 

5

Raimo Tuominen

  372

 13

 

6

Göran Glimsholt

  352

 14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2014

 

KM1 Kanalen-Torshälla

10/5

Totalt

 

 

 

 

 

Junior

1

Liam Johansson

  584

  9

 

2

Adam Andersson

  360

 12

 

3

Leo Linder

  186

 14

 

4

Noa Björndahl

  132

 17

 

 

 

 

 

Dam

1

Tina Karlsson

  884

  7

 

2

Lola Carlsson

  240

 13

 

3

Lena Karlsson

  144

 15

 

4

Ida Persson

  134

 16

Yngre

 

 

 

 

Herrvet.

1

Leif Carlsson

  558 

 10

 

 

 

 

 

Äldre

 

 

 

 

Herrvet.

1

Raimo Tuominen

 4028

  1

 

2

Börje Tuominen

 1076

  6

 

3

Bo Dahlström

  784

  8

 

 

 

 

 

Herr-

 

 

 

 

Senior

1

Bengt Hermansson

 1464

  2

 

2

Pierre Welander

 1378

  3

 

3

Niklas Johansson

 1216

  4

 

4

Greger Carlsson

 1086

  5

 

5

Mikael Johansson

  544

 11

 

6

Lars Linder

    64

 18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Hjälmaren 2014-02-08

Damklass 1 deltagare    
     
Placering Namn Klubb Vikt gr
1 Lotta Engvall Fagersta 4154
     
Damveteranklass 2 deltagare    
     
Placering Namn Klubb Vikt gr
1 Ingela Sjö Fagersta 1012
2 Magdalena Filipsson Mälardalens Tävlingsfiskare 154
     
Äldre Damveteranklass 4 deltagare    
     
Placering Namn Klubb Vikt gr
1 Britt Lindström Silverfiskarna 1344
2 Elsie Löfgren Silverfiskarna 792
3 Wivan Lindberg Fagersta 210
4 Aulikki Minkkinen Fagersta 112
     
     
 Herrseniorklass 9 deltagare    
     
Placering Namn Klubb Vikt gr
1 Per Nilsson Nora Gyttorp 9044
2 Henrik Lindgren Nora Gyttorp 8232
3 Magnus Andersson Sturefiskarna 7052
4 Nicklas Gustavsson Nora Gyttorp 3960
5 Ove rosen Vattnan 3644
6 Jesper Dyberg Nora Gyttorp 3314
7 Andrej Kadushkin Fagersta 2696
8 Pierre Wellander Mälardalens Tävlingsfiskare 1864
9 Mikael Engvall Fagersta 1646
10 Stefan Nykvist Fagersta 832
11 Kaj Ristijärvi Virsbo 762
12 Jimmy Bornström Fagersta 748
13 Stefan Hedlund Fagersta 484
14 Ej vägt in   0
     
     
Herrveteranklass 13 deltagare    
     
Placering Namn Klubb Vikt gr
1 Kent Liljeberg Fagersta 2170
2 Lars Nykvist Fagersta 2168
3 Pekka Dufva Volvo FK 1432
4 Bo Eriksson Atletfiskarna 802
5 Georg Karlsson Götlunda FK 564
6 Ulf Hallen Katrineholms SF 240
7 Leif Carlsson Sturefiskarna 156
8 Ola Haarala Katrineholms SF 0
9 Timo Vainionpää Fagersta 0
10 Lars Sääf Fagersta 0
11 ej vägt in   0
12 ej vägt in   0
13 ej vägt in   0
     
     
Äldre Herrveteranklass 16 deltagare    
     
Placering Namn Klubb Vikt gr
1 Kent Löfgren Silverfiskarna 2250
2 Lars Rinaldo Katrineholm 1846
3 Jan Svanström Fagersta 1350
4 Ingvar Berglind Sturefiskarna 1130
5 Björn Belfrage Volvo FK 888
6 Jonny Skoglund Nora Gyttorp 754
7 Sören Eriksson Fagersta 674
8 Anders Björck Nora Gyttorp 582
9 Carl Axel Larsson Fagersta 618
10 Jan Olov Lööw Sturefiskarna 498
11 Roland Storm Fagersta 480
12 Nils Tunström Nora Gyttorp 324
13 Jan Åke Lindberg Fagersta 242
14 Erkii Minkkinen Fagersta 238
15 Folke Åström Eskilstuna SF 0
16 Ulf Thörner Sörmland 0
     
     
Yngre Herrjuniorklkass 1 deltagare    
     
Placering Namn Klubb Vikt gr
1 Linus Eriksson Nora Gyttorp 1938
     
Äldre Herrjuniorklkass 1 deltagare    
     
Placering Namn Klubb Vikt gr
0 Isak Koski   0

 

Klubblags DM 2014, pimpel    
         
Damseniorer 2 Startande    
         
1 Fagersta AFK 4892gr     SM
(Lotta Engvall, Ingela Sjöö, Wivan Lindberg, Gunilla Öberg)  
         
2 Mälardalens tävlingsfiskare 2550gr      
(Magdalena Filipsson, Gunilla Bengtsson, Barbro Andersson)  
         
Äldre Damveteraner 1 Startande    
         
1 Atletfiskarna Lag 1 5726gr     SM
(Barbro Lindstedt, Kicki Danielsson, Elsie Löfgren, Britt Lindström)
         
Herrveteraner 3 Startande    
         
1 Atletfiskarna Lag 1 12044gr     SM
(Göran Lindholm, Jan Wiklund, Torleif Svensson, Jan Broberg)  
         
2 Volvo FK 7184gr      
(Bo Eriksson, Pekka Dufva, Ronny Gustavsson)    
         
3 Fagersta AFK Lag 1 5500gr      
(Harald Schirlbauer, Ola Roos, Kent Liljeberg, Håkan Swahn)  
         
Äldre Herrveteraner 5 Startande    
         
1 Silverfiskarna 10040gr     SM
(Lars Olsson, Sven Johnsson, Ove Andersson, Kent Löfgren)  
         
2 Fagersta AFK Lag 1 7802gr      
(Åke Bolander, Sören Eriksson, Leif Sandberg, Jan Svanström)  
         
3 Volvo FK  6988gr      
(Inge Eriksson, Björn Belfrage, Antal Magda, Åke Blomqvist)  
         
4 Atletfiskarna Lag 1 5368gr      
(Bengt Trybom, Wille Karlsson, P-O Lindstrand, Börje Johansson)
         
5 Sturefiskarna 2584gr      
(Jan-Olov Lööv, Bo Dahlström, Ingvar Berglind)    
         
         
Herrseniorer 4 Startande    
         
1 Atletfiskarna Lag 2 18636gr     SM
(Benny Johansson, Pierre Welander, Stefan Olsson, Esa Haarala)
         
2 Fagersta AFK Lag 1 8466gr      
(Mikael Engvall, Hannu Södersved, Lars Sääf, Stefan Nykvist)  
         
3 Fagersta AFK Lag 2 8074gr      
(Erkki Lyly, Sami Kehusmaa, Ronny Kafka, Anders Lindkvist)  
         
4 Atletfiskarna Lag 1 7040gr      
(Jan Stenström, Tommy Johanssen, Christer Persson, Peder Sundström)